Zazimujte skalku a trávník správně: nedělejte stále stejné a zbytečné chyby, hlavně nikdy skalku nezasypávejte listím

Zima je pomalu za dveřmi, někdo je možná rád, protože se na toto období těší po celý rok, druzí si lámou hlavu nad tím, jakým způsobem zazimovat skalku nebo trávník. Některé rostliny v zahradě je třeba před zimou ochránit, ale u jiných druhů přílišná péče naopak škodí a právě tyto rostliny se nachází třeba ve skalce. Pro ochranu rostlin není vhodný ani jakýkoliv materiál.

Skalka a skalničky vyžadují na zimu zvláštní péči: hlavně ji nezasypávejte listím!

Ve snaze zachránit co se dá, zahrádkáři často zasypou skalku listím, ale to je ta největší katastrofa, kterou můžete způsobit. Díky tomu pak na jaře zjistíte, kolik rostlin kvůli přehnané starostlivosti uhynulo. Skalničky jsou totiž na zimní vlhkost a nedostatek vzduchu velmi choulostivé a pod mokrým nepropustným krytem často uhnijí. Většina z nich je totiž adaptována i na silnější mrazy a přikrývku nepotřebuje vůbec.

Stálezelené druhy skalniček jsou výjimka: potřebují ochranu před sluncem

Výjimku u skalniček tvoří stálezelené druhy, např. štěničník (Iberis sempervirens), které je vhodné na zimu zakrýt zlehka chvojím. Není to ani tak kvůli mrazu, ale spíše jako ochrana před zimním sluncem, jehož paprsky by mohly rostliny popálit. Některé druhy skalniček jsou na zimní vlhkost natolik choulostivé, že uhnijí i bez vrstvy listí. Tyto druhy chráníme před přebytečnou vodou například tabulkami skla, které nad ně umístíme jako stříšku.

 

I trávník potřebuje péči: v zimě na něj nevstupujte

Podobně jako skalka je na tom se zimní ochranou i trávník. Nikdy na něm nesmí zůstat ležet listí, jinak dochází k rozvoji houbových chorob, které se u trávníku naplno projeví na jaře. Před příchodem mrazů a sněhu trávník posečte nabroušenou sekačkou se sběrným košem. V zimě, jakmile mrzne, se snažte na travnatou plochu vstupovat co nejméně, mrazem ztuhlou trávu totiž tímto poškozujete.

Není listí jako listí: pozor, z jakého stromu listí použijete

Listí ze stromů je vítané například pro ochranu rostlin na trvalkovém záhoně, lze ho použít také k ochraně nižších keřů. Ne každé listí je ale vhodné, a především to z ovocných stromů. To totiž bývá zdrojem řady zárodků houbových chorob a tyto spory by nejen výborně přezimovaly mezi trvalkami, ale na jaře by se na zahradě pěkně namnožily. Pro zakrytí choulostivých rostlin je vhodné například listí bukové či z jiných, listnatých stromů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada