Co dělat se sekačkou po poslední seči

Sekačku byste měli nejdříve očistit od zbytků trávy, které se nacházejí jak na vnějším krytu, tak na chladiči nebo v okolí výfuku. Použít můžete kartáč nebo malé košťátko s jemnými štětinami, případně plastovou nebo dřevěnou špachtli. Zkontrolujte, vyčistěte, příp. vyměňte také vzduchový filtr motoru. To samé platí pro zapalovací svíčku.

Doplňte nebo vyměňte v sekačce olej

Sekačku můžete pro snazší čištění sklopit dozadu, ale ne do strany – svíčka musí zůstat nahoře. Při položení sekačky na bok se totiž může olej dostat do karburátoru a vzduchového filtru, což není žádoucí.

Množství oleje v motoru by mělo být v zimě stejné jako během sezony, kdy je sekačka v provozu. Doplnění nebo jeho výměnu můžete provést sami (při odpojené svíčce). Řiďte se návodem a použijte doporučenou značku a předepsaný objem. Chcete-li zazimovat sekačku i se zbytkem paliva, přidejte do něj stabilizátor.

Zkontrolujte žací nože sekačky

Zkontrolujte, případně vyměňte vzduchový filtr. Kontrole se nevyhnou ani žací nože. Vymontujte je, naostřete nebo dejte naostřit a v servisu si je nechte také vyvážit. Nože s trhlinami rovnou vyměňte. Žací nože byste měli mimochodem kontrolovat průběžně během celé sezony. Odborníci doporučují zhruba po každých 25 hodinách práce. 

Kde skladovat sekačku přes zimu

Na zimu uložte sekačku do suchého a bezprašného prostoru. Měla by být ve standardní poloze, praktické je ji zakrýt plátěným povlakem. Nízké teploty sekačce nevadí, pokud má však spouštěcí baterii, musí být uskladněna na bezmrazém místě. V opačném případě by ji mohl mráz poškodit.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada