Jak realizovat zahradu, aby spolu všechny její prvky ladily?

Uvažujete o rekonstrukci zahrady nebo hledáte inspiraci, jak vdechnout stávajícímu prostoru nový život? Ať už plánujete zcela novou realizaci, či jen doplnění o prvky, jako je zastřešení bazénu, pergola nebo dekorace, existuje několik zásad, které vám pomohou docílit harmonického vzhledu. I zdánlivé maličkosti jako výběr dlažby, květináčů či laviček totiž mohou zahradu pozvednout.


Při realizaci zahrady dodržujte jednotný styl


Nekombinujte příliš mnoho různých materiálů a prvků. Nejlépe spolu souzní jeden až tři druhy hlavních materiálů, například dřevo, kov a kámen. Snažte se držet celkového konceptu – například venkovského, moderního nebo japonského stylu. Vyberte spíše nadčasové klasické prvky než příliš extravagantní kusy.


Základ mohou tvořit betonové prvky do zahrady


Beton můžete v zahradě použít například na dláždění terasy, schodiště, chodníčky nebo jako decentní obruby kolem záhonů či jezírka. Působí velmi moderně, hodí se ke všem stylům a dodá zahradě řád. Betonová dláždění jsou praktická a nenáročná na údržbu. Rohy a hrany mohou být zaoblené pro harmoničtější dojem. Víte, že dnes se vyrábějí i designové betonové květináče a jiné dekorace?


Zvolte dominantu zahrady: bazén nebo pergola?


I tvar a materiál samotného bazénu by měl být zvolen tak, aby zapadl do konceptu vaší zahrady. Zaoblené organické tvary obvykle působí harmoničtěji. U moderního stylu se hodí spíše bazén s rovnými liniemi a pravoúhlými tvary.


Pokud máte v zahradě zapuštěný bazén, určitě zvažte i pořízení bazénového zastřešení. Prodlouží se tím sezona koupání a bazén se také lépe opticky začlení do celkové kompozice zahrady. Zvolte vhodný typ a tvar zastřešení, které bude ladit se stylem vašeho domu.


Bioklimatická pergola poskytne stín i eleganci v jednom. Pokud ji osázíte rostlinami, vytvoříte si tak příjemné, stinné posezení. Dejte pozor, aby její tvar, barva a styl ladil s vaším domem a dalšími prvky v zahradě. Můžete také zvolit otevřenou nebo krytou variantu. Pergola přináší více výhod – proudí v ní čerstvý vzduch a je možné ji umístit kamkoliv na zahradu či přímo k domu.


Další materiály a prvky v zahradě


Stále máte pocit, že to není ono? Zahradu vám pomohou zútulnit další prvky.

  1. Prvky japonské zahrady
    Pro japonský zen styl jsou typické kamenné lávky, bambusem lemované cestičky, různé vodní prvky jako jezírka, fontány, ale také zakrslé stromy, bonsaje nebo úprava prostoru do miniaturních scenérií. Důležitá je harmonie a rovnováha.
  2. Dekorace do zahrady
    Zahradu můžete oživit různými dekoracemi: květináče, sošky zvířat, keramika, ptačí budky, osvětlení, větrníky apod. Figury do zahrady a vtipné zahradní dekorace mohou vaší zahradě dodat šmrnc. Dbejte však na to, aby zapadly do celkového konceptu.

Nebojte se popustit uzdu fantazii. Jen vždy myslete na to, aby celý prostor působil harmonicky a sourodě.

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada