Zahrádkáři se neshodnou na tom, zda rýt záhony na podzim, nebo až na jaře: kde je pravda a proč je rytí tak důležité

Kdy rýt záhony?

Máte-li veškeré ostatní práce na zahradě hotové, musíte se také postarat o půdu, která je nyní vyčerpaná, často bez živin, protože i ona si rozhodně zaslouží potřebný, zimní odpočinek. Počasí je ještě vcelku dobré, ale brzy začne mrznout, než tedy začnou mrazy a napadne sníh, sáhněte po rýči a zryjte všechny záhony, ze kterých jste letos sklidili úrodu.

Proč je rytí důležité? Bez něj se zbytečně připravujete o úrodu

Klasické rytí záhonů má své důvody a určité zásady. Rytím záhonů, ze kterých jste sklidili úrodu, se záhony provzdušní, zaryjí se do nich nové živiny, například hnůj či spadané listí a to je dobré zvláště na jílovitých půdách. Díky pravidelnému rytí také zlikvidujete vajíčka škůdců, kteří mají v půdě vajíčka. Ano, i vajíčka slimáků.

Jak na záhony na podzim? Podzimní rytí je základ budoucí úrody

Pěstitelé se shodují, že pro zvýšení úrodnosti půdy je rozhodně výhodnější podzimní rytí. Ve zrytém záhonu se přes zimu všechny organické části dokonale rozloží a vzešlé plevele ztratí sílu pro další vegetaci. Je-li ale na záhonu souvislý porost plevele, je lepší aplikovat herbicid. Zde je ale důležité, aby nebylo chladněji, než 10 °C, což v tuto dobu již nelze zajistit. Hroudy vzniklé rytím však klidně ponechte přes zimu na záhonu, nemusíte je rozbíjet. Hrouda v zimě zmrzne, tím se zásobí vodou, což oceníte hlavně na jaře, kdy si půda bude držet určitou zimní vláhu. Hroudy se tedy rozbíjí až na jaře, kdy si záhony připravujeme na setí či výsadbu.

Varianta pro lenochy: místo rytí mulčujte

Ať již k tomu máte jakékoliv důvody, pokud nemáte na podzim zryté záhony, i tak můžete celou situaci alespoň trochu zachránit. Na nezryté záhony navrstvěte pořádnou dávku mulče, ať už kompost nebo posekanou trávu a to tak, aby výška mulče byla minimálně 5 cm. Díky mulči přilákáte žížaly a ty vám s provzdušněním půdy pomohou. Máte-li ale těžkou, jílovitou půdu, pro zachování úrodnosti půdy se bez rytí bohužel dlouhodobě neobejdete a zde vás nezachrání ani ty žížaly.

Pro snadné rytí potřebujete pořádný rýč: investice do kvality se vyplatí

Rytí záhonů je poměrně fyzicky náročná práce, takže abyste rytí zvládli bez jakékoliv újmy, ať již psychické či fyzické, investujte do kvalitního nářadí. Díky kvalitnímu nářadí totiž zvládnete více práce s menším úsilím. Pro rytí si pořiďte nejlépe špičatý rýč, který bude po stranách naostřený a do půdy lehce zajede. Záhon zryjete i rýčem s rovným okrajem, jen ho musíte mít opravdu dobře naostřený. Pokud máte rýč naostřený, do půdy zajede jako po másle, vy se tolik nenadřete a práce půjde lépe od ruky. Kvalitní rýče mívají čepel z oceli pevně přivařenou k ocelové násadě s ergonomickým úchopem. Navíc jsou takové rýče z vysoce odolného materiálu, a přesto lehké, což je důležité především ve chvíli, kdy jste na veškerou práci sami. Investice do kvalitního rýče, ale i dalšího zahradního nářadí se opravdu vyplatí, pokud vám nějaké nářadí na zahradu chybí, napište Ježíškovi, ať vám tuto kvalitu dopřeje pod stromeček.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada