KVÍZ: Víte, které pokojové rostliny jsou jedovaté? Otestujte se, jak dobře znáte pokojové rostliny u vás doma

Jedovaté pokojové rostliny
Info ikona

Až budete kupovat novou pokojovou rostlinu, ujistěte se, zda nemůže být nebezpečná pro další členy domácnosti, především pro malé děti a domácí mazlíčky

Jedovaté pokojové rostliny ohrožují děti i domácí mazlíčky

Jedovaté či zdraví nebezpečné pokojové rostliny často nalezneme mezi druhy, které se navenek tváří jako andílci, ale ve skutečnosti v sobě ukrývají smrtelné zbraně. Pokud v domácnosti máte malé děti a kočky nebo pejsky, buďte velmi opatrní, jaké druhy si do svého bytu kupujete. Možná si řeknete, není přece nikdo tak hloupý, aby ochutnával listy či plody nějaké pokojové rostliny. Ale přesně tohle si říkali i ti, jejichž členové domácnosti pak skončili v lepším případě v nemocnici na výplachu žaludku. Takže určitě nebude na škodu, pokud ještě před nákupem rostlin si o daném druhu něco zjistíte. Však víte, pro jistotu.

Jak mohou být pokojové rostliny nebezpečné

Většina nebezpečných rostlin je jedovatá jen lehce a k tomu, abyste se otrávili byste museli zkonzumovat větší množství listů, hlízy či plody. V tom lepším případě vám tyto rostliny mohou, v případě, že jste více citliví, způsobit nějakou vyrážku na kůži. U rostlin okrasných listem se nebezpečí skrývá právě v listu, kde jsou různé jedovaté alkaloidy či látky jako je šťavel vápenatý a po pozření určitého množství listů vám nastanou krušné chvíle. To se stává hlavně u kočiček a pejsků, kteří mají občas potřebu ochutnávat zeleň kolem sebe. Dalším příkladem, kdy vás ani nenapadne, že je daná rostlina nebezpečná, jsou pokojové rostliny okrasné květem, které často pěstujeme. Ty mají zase nebezpečí ukryté pod zemí, v hlízách a cibulích, které jsou nebezpečné až ve chvíli, kdy byste je snědli. To se zase týká spíše zvířat. A poslední skupinou jsou rostliny, které mají jedovaté plody, ty často mívají lákavé barvy, například svítivě červenou či oranžovou a mají za úkol, přilákat konzumenta. Bohužel, to mohou být právě děti, které si jedovaté plody spletou s bonbonem.

Neznamená to, že byste jedovaté rostliny nemohli pěstovat doma vůbec, kdepak, jsou velmi krásné a dekorativní, ale pokud se v domácnosti pohybuje dítě či kočka, umístěte tyto rostliny někam, kam na ně nemohou, na skříň, polici nebo do závěsného květináče. Tím podstatně snížíte možné riziko otravy.

Co dělat, když někdo sní list či plody jedovaté rostliny

Pokud se už něco takového stane, první věc je: zachovejte klid. Nikdy nevyvolávejte zvracení a nikdy nedávejte mléko. Tekutiny, jako je voda nebo čaj, po malých doušcích jsou v pořádku. Včas kontaktujte buď svého lékaře, kterému musíte říct, jakou rostlinu dotyčný snědl a ten vám přesně řekne, co máte dělat. Mnohem lepší možností, kterou vám mohu z osobní zkušenosti doporučit, je zavolat na Toxikologické informační středisko (https://www.tis-cz.cz), kde vám řeknou, jak moc je daná rostlina nebezpečná, zda je nutná hospitalizace a jaká je první pomoc. A máte-li malé děti, rovnou si kontakt na ně uložte do mobilu.

Proč bych si měl vyzkoušet tento kvíz?

Náš kvíz, kam jsme ukryli 10 jedovatých, pokojových rostlin, jsme pro vás připravili ze dvou důvodů. Tím prvním je samozřejmě to, abyste se v tom dnešním, často bláznivém, světě také trochu pobavili a tím druhým, abyste získali představu o tom, že některé rostliny, které máte doma a které tak milujete, jsou nejen krásné, ale mohou být i nebezpečné. Vždy je totiž dobré o případném nebezpečí vědět a počítat s tím, než nevědět a pak řešit nějaké nepříjemnosti. V kvízu je správná vždy jedna odpověď a sami uvidíte, jak moc se v těchto nebezpečných kráskách orientujete.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada