Většina rostlin nepřežije zasolenou půdu, některým druhům však nevadí: odborné rady, jak s tímto problémem naložit

Habr obecný
Info ikona

Habr obecný se řadí mezi listnaté dřeviny, které snáší nadbytek solí v půdě, potřebujete-li živý plot, vsaďte právě na habr

Při zasolení půd se jedná o nahromadění rychle rozpustných solí v půdě, což negativně ovlivňuje růst okolních rostlin, nejčastěji stromů, keřů či rostlin v otevřených předzahrádkách. Trpí také živé ploty, které bývají hned v první linii. O přesolení půd se ale také mluví v souvislosti s nadužíváním průmyslových hnojiv, s čímž se nejčastěji setkávají zemědělci, kteří pěstují ovoce či zeleninu na velkých plochách, nicméně ani na soukromých zahradách to není nic neznámého.

Proč je zasolená půda pro rostliny takový problém?

Zasolená půda neudrží vodu a omezuje růst kořenů. V zasolené půdě je výrazný nedostatek pro rostlinu životně důležitých prvků jako je vápník, draslík a hořčík. Sůl také mění přirozené pH půdy na zásaditou reakci a má nízký obsah organických látek. Takové nepříznivé půdní podmínky zvládne jen několik druhů rostlin.

Zasolení půdy můžeme nevědomky způsobit i špatným hnojením

Průmyslová hnojiva jsou sice dobře dostupná a účinná, ale jejich častou, a hlavně chybnou aplikací dochází k nahromadění soli v půdě. To se děje hlavně v případě, že nedodržujeme stanovené množství na určitou plochu a dávkujeme hnojivo dle oka. Správná dávka hnojiva se totiž pohybuje kolem 10-20 gramů na metr čtvereční, což je zhruba několik malých kávových lžiček, nikoli celá lopatka. Pokud budete takto štědří pouze jednou, nic se nestane, problém však nastává ve chvíli, kdy se vaše štědrost rostlinám opakuje v pravidelném intervalu, v tu chvíli si zaděláváte na pořádný problém.

Nezbytná je první jarní pomoc rostlinám

Asi to nejjednodušší, co pro zasažené rostliny můžete na jaře udělat je, řádně je prolít vodou. Díky tomu dojde k naředění soli, ta se rozpustí a budete-li závlahu pravidelně opakovat, rostliny se rychle vzpamatují. V případě živých plotů, jako jsou především stálezelené thuje či cypřiše, hadicí s vodou postříkejte celé keře, na nich totiž sůl ulpívá velmi často.

Jak lze zamezit negativnímu vlivu soli na rostliny

Vždy vybírejte rostliny, které jsou k nadbytku soli v půdě buď tolerantní nebo odolné. Od komunikace, ať již chodníku či silnice, vysazujte rostliny co možná nejdále, a velmi pomůže, pokud rostliny v předzahrádce oddělíte do komunikace nízkým plůtkem. A hlavně, vy sami v případě ledovky nebudete používat sůl, ale zvolíte jiný, posypový materiál, například kamennou drť.

Jaké dřeviny jsou odolné vůči soli v půdě: listnáče vítězí

Odolné jsou ty druhy, které mají hluboké kořeny, mají malé nároky na živiny a snáší zásadité půdy. Obecně je známo, že sůl lépe snáší listnáče, než jehličnany, protože tím, že každým rokem shodí listy, se brání škodlivému účinku zasolení. Pokud jehličnany, tak rozhodně thuje, které se se zasolením vyrovnávají nejlépe. Vhodný je také habr, růže svraskalá či tamaryšek. Odolné dřeviny jsou rovněž čimišníky a akáty, ty jsou ale vysoce invazivní a od jejich výsadby se často upouští.

Existují i nějaké odolné květiny?

I mezi květinami můžete nalézt spolehlivé druhy, které zasolení zvládnou. Mezi oblíbenými jsou hlavně skalničky, konkrétně trávnička přímořská či písečnice horská. Na zasolená místa se hodí mochny, třezalka rozkladitá či takzvané fytomeliorační rostliny, které jsou označovány jako takoví „lékaři“ zasolených půd a využívají se na větších plochách. Mezi tyto druhy patří například laskavec či úročník, což jsou běžné plevele, které dokáží sůl z půdy vytáhnout, a jakmile je pak ze záhonu odstraníte, zbavíte se tím částečně i nadbytku soli.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada