Čím pohostit veverky na zahradě: bez energetické potravy mohou uhynout. Mohou ale způsobit i různé škody

veverky v zahradě
Info ikona

Veverky v zahradě milují čerstvá jablka nebo mrkev

Naše domácí, veverka obecná svůj celý život prožije většinou ve větvích stromů, vysoko nad zemí. Na zem se odváží jen krátce a to hlavně pro potravu. Domovem veverek jsou samozřejmě lesy, ale stále častěji se stává, že veverky uvidíte i ve vaší zahradě, nejčastěji někde poblíž krmítka pro ptáky. To, že jsou veverky často až moc důvěřivé a jdou si pro ořech často až do bytu, neznamená, že mají třeba vzteklinu, ale tato zvířátka jsou natolik chytrá, že zjistila, že u lidí se najde spoustu dobrot, aniž by pro to musely něco udělat. Navštěvují tak ptačí krmítka, protože zde často naleznou spoustu lákavé potravy. Jejich přítomnost často prozradí stopy ve sněhu. Nejdrzejší bývají veverky v městském parku, zde často skotačí a loudí ve skupinách a klidně si pro nějakou tu laskominu přijdou až k vám. A právě tyto veverky, zvyklé na lidi, se nejčastěji vkrádají i k vám na zahradu. Lesní veverky jsou však nesnášenliví samotáři, kteří před vámi vždy prchají na strom.

Co dělá veverka v zimě

Veverky si často, ještě na podzim, po zahradě či parku poschovávají ořechy či semínka, která díky své výtečné paměti na zimu vyhrabují a konzumují. Místo úkrytu si veverka zapamatuje přibližně a pak již spoléhá na svůj čich, který je nezklame ani při sněhové pokrývce. Často se ale stane, že ně na nějakou tu spíž zapomenou a díky tomu pak přispívají k množení stromů a keřů.

Čím se veverka živí

Ještě, než pro veverky připravíte krmítko, umístěte ho tak, aby se k němu nedostala kočka. Veverky milují veškerá semínka, hlavně ta slunečnicová, vlašské a lískové ořechy, kukuřici. Právě u vlašských ořechů je velmi zajímavé je pozorovat, veverky totiž ořechem otáčí velmi dlouho, než ho dostanou do správné polohy, aby ho mohly rozlousknout. Častěji si ho odnáší na bezpečné místo, kde si v klidu pochutnají na jádru. Rozhodně nepohrdnou smrkovými či jedlovými šiškami, jedlými kaštany, sušeným ovocem, čerstvými jablky, mrkví, bukvicemi a žaludy. Je-li samička březí, nabídněte jí lojovou kouli zavěšenou na stromě, která jí dodá dostatek energie. Potrava pro veverky nikdy nesmí být plesnivá a navlhlá. Veverkám nikdy do krmítka nedávejte žádné staré pečivo, sladkosti ani žádnou solenou potravu, hlavně ne solené oříšky. Někde poblíž krmítka nezapomeňte umístit misku s vodou.

Kam umístit krmítko pro veverky

Pro veverky lze pořídit speciální krmítka, takové zásobníky na ořechy, postačí ale i obyčejné krmítko pro ptáčky. Důležité je, aby krmítko mělo stříšku, jinak by potrava navlhla a to by pro veverky nebylo dobré. Veverky jsou velmi inteligentní zvířátka, takže bez problémů zvládnou sami nadzvednout víko, vzít si ořech a zase víko zavřít.

Veverky nám dokáží způsobit i horké chvilky

Jsou to neskutečně roztomilá zvířátka, o tom není pochyb, ale veverky dokáží způsobit i nemalé škody. Často přehrabávají záhony, okousávají pupeny a kůru stromů a v horším případě se i ony umí pustit do okousávání kabelů. Mají-li ale dostatek potravy, nemají důvod takto lumpačit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.