Zlomené rajče? Žádná katastrofa, máme dvě finty jak to dokážete využít ve svůj prospěch

Zatímco nezkušení zahradníci našlapují kolem rajčat po špičkách, ostřílení bardi vědí, že rajčata jsou trochu plevel, co dokáže zakořenit s nadsázkou i z listu. Když se vám stane jakákoliv nehoda v podobě ulomené větvičky nebo dokonce celého stonku, rozhodně nezoufejte a ze situace vytěžte maximum.

kořenící větvičky rajčat
Info ikona

Ulomená větvička

Drobnost, která se stane raz, dva a člověk ulomený kousek intuitivně vyhodí. V případě rajčete vyhazujete poklad. Ulomené cokoliv (kromě samotného listu) stačí dát buď do sklenice s vodou a nechat zakořenit nebo zapíchnout do květináčku se substrátem a nenechat vyschnout. Během pár dní rajče pustí nové kořínky a vy si tak vypěstujete snadno novou rostlinku. Škoda, že tento způsob nefunguje i na jiné druhy zeleniny.

Tuto metodu můžete používat i cíleně pro množení rajčat. Třeba jste zjistili, že vám chybí pár sazenic nebo nevzešla všechna semínka. Než běžet do zahradnictví a kupovat sazenice, můžete si touto cestou svou oblíbenou odrůdu namnožit.

zlomené rajče
Info ikona

Zlomené rajče

Pipláte ho od semínka vysetého v půlce března a když už to vypadá, že se vesele zaboří do zeminy v záhoně, nešťastně ho zlomíte… Ani tohle není žádná katastrofa, byť to tak může na první pohled vypadat. 

Stonek v místě zlomu odstřihněte ostrými a čistými (!) nůžkami a pak postupujte stejně jako v předchozím případě. Pokud už je rajče opravdu vysoké (nad 20 cm), zkraťte ho. Teď bude napínat veškerou energii do tvorby nových kořenů, takže by nezvládlo vyživit příliš dlouhý stonek.

Co když je rajče příliš vytáhlé, takže hrozí jeho zlomení

Letošní jaro doma pěstovaným sazenicím příliš nepřálo: venku bylo málo světla, takže se většina zahrádkářů potýkala s tím, že se jim sazenice vytahovaly za světlem. Výsledkem jsou dlouháni s tenkými stonky, kteří se sotva drží vzpřímeně.

Než abyste je nechali se zlomit, použijte jednoduchou fintu, díky níž budou mít vaše rajčata opravdu skvělý kořenový bal a do venkovní části sezóny vstoupí skvěle vybavená.

Vemte si větší květináč, než ve kterém byly sazenice dosud a každou z nich do něj opatrně zamotejte tak, aby nad hranu květináče koukaly pravé listy. Kdybyste cítili, že je potřeba je dát ještě o něco hlouběji, můžete, jen větvičky s listy opatrně odštípněte.

Pokud se raději díváte, tady je praktický návod:

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada