Výšku koruny ovlivníte podnoží: jak prořezat vysokokmen, zákrsek a další tvary ovocných stromů?

Už před nákupem ovocného stromku byste měli mít jasno ohledně jeho velikosti v dospělosti (kolik máte na zahradě prostoru a zda chcete sklízet úrodu ze země, nebo ze žebříku), ohledně nástupu do plodnosti (chcete sklízet co nejdříve, nebo si klidně pár let navíc počkáte) a také ohledně životnosti (plánujete strom jen na dvacet let, nebo na mnohem delší dobu). 

Podnož rozhoduje o výšce, plodnosti a životnosti stromu

Pro vysoké tvary stromů – vysokokmeny a polokmeny – se odrůdy roubují na bujněji rostoucí generativní podnože, pro jabloně např. podnož označená jako M7. Pro menší tvary – palmety, štíhlá vřetena a zákrsky – se využívají vegetativně množené podnože, u jabloní zejména slabě vzrůstná podnož M9 nebo zakrslá J-TE-G.  

K volbě podnože je dobré vědět, že slabě rostoucí podnož sice urychlí nástup do plodnosti, ale zkrátí životnost stromu. Nízké tvary na vegetativně množených podnožích tak budou v kondici pouze 20 let, vysokokmeny na generativní podnoži ale mnoho desítek let. 

Pěstební tvary stromů: v čem se liší a jak se řežou

Pro vysokokmen, polokmen, čtvrtkmen i zákrsek platí, že pro bohatou úrodu potřebují dobrou výchovu a promyšlený řez v následujících letech. 

  • Zákrsek – je vhodný i do menší zahrady. Rozvětvení koruny se nachází už 90 cm nad zemí, strom dorůstá do 2 m. Hodí se pro hrušně i jabloně s plodonosnými větévkami. Po zapěstování kosterních větví se řezem udržuje kuželovitá koruna, která by měla být propustná pro světlo a vzduch. Odstraňují se nemocné, zahušťující a křížící se větve, terminál (hlavní středový výhon, který je pokračováním kmene) se zkracuje na pět oček a postranní větve na pět až šest pupenů. 

  • Čtvrtkmen – má otevřenou korunu nasazenou metr až 1,2 m nad zemí, terminál je redukovaný. Vyřezávají se všechny nadbytečné, poškozené a konkurující si výhony. Koruna musí zůstat otevřená. Hrušním a jabloním s plodonosnými větévkami se nové výhony zkracují na šest oček a zmlazují se starší větve. U jabloní plodících na konci větví se redukují pouze nové výhony. 

  • Polokmen a vysokokmen – řez je u obou tvarů totožný, odlišná je jen výška koruny ve 130 až 160 cm, resp. 180 cm nad zemí. Koruna musí být opět otevřená, likvidují se nemocné a zahušťující výhony. Jabloně plodící na konci větví není třeba skoro řezat, výhony ostatních stromů se zkracují na 5 až 6 oček. 

  • Štíhlé vřeteno, špalír, palmeta – jde o prostorově nenáročné, ale přísně tvarované plošné tvary, které se vyvazují a potřebují oporu. Vřeteno se uplatní zvláště v sadech, špalír a palmetu je možné pěstovat místo plotu nebo u fasády domu.