Teď je ten správný čas na výsev chilli papriček: jak na to, abychom získali statné a zdravé sazenice, ze kterých budeme mít obrovskou úrodu

Konzumace chilli papriček je životní styl

Chilli papričky se dostávají na přední pozice mezi zeleninou. Je to fenomén, který se objevuje nejen na zahradách a ve skleníku, ale i na balkonech v nádobách, protože jejich pěstování je snadné a stačí dodržet pár zásad. Že jste chilli papričky ještě nikdy nevyzkoušeli, protože nemáte rádi pálivá jídla? Tak v tom případě je načase, abyste svůj zbytečný strach pokořili a chuť papriček vyzkoušeli. Začít můžete s druhy, které vašim pokrmům dodají jen slabý šmrnc a vy si tak postupně budete moci najít ten nejvhodnější druh pro vaše chuťové pohárky. Pojídání chilli papriček je návykové, je to droga, jednou totiž zkusíte a pak vám jejich konzumace přijde naprosto běžná. Jde jen o to, nebát se okusit něco, prozatím, nového.

Proč jíst chilli papričky

Možná si říkáte, co může být na konzumaci pálivých chilli papriček, které vám zlikvidují vaše chuťové pohárky, zdravé? Pokud se vydáte do asijských zemí, uvidíte, že zde pojídají jídla s chilli i malé děti a přijde jim to úplně normální. Kapsaicin, který je obsažen v papričkách, podporuje trávení a celkově urychluje metabolismus. Jejich fanoušci tvrdí, že je pojídají jako prevenci proti nemocím srdce a cév, a to už stojí za vyzkoušení, co říkáte?

Kdy vysadit chilli papričky: nečekejte moc dlouho

Právě teď, koncem února je ten nejlepší čas pro výsev chilli papriček. Pokud to nestihnete, máte čas ještě celý březen i začátek dubna, později to ale již nezkoušejte, nevypěstovali byste totiž zdravé a silné rostliny, které vám poskytnou vysokou úrodu. Sklizeň chilli papriček bývá během září až října.

Jak pěstovat chilli papričky

Stejně jako jejich starší sestry, klasické papriky, vyžadují i chilli papričky hlavně dostatek tepla. Ano, mnozí pěstitelé sice tvrdí, že teplota není až tak důležitá, nicméně klíčení pak trvá mnohem déle, a i sazeničky nemají žádnou valnou kvalitu. Teplota pro výsev papriček je tedy optimální mezi 25 až 28 °C. Stejně jako poměrně vysoká teplota je pro zdravý růst a klíčení třeba dostatek světla, pokud nejste schopni ho zajistit, je nutné přisvětlování. Pokud pěstujete papričky, ale i jiné sazeničky, na okenním parapetu, pozor si dejte na výšku okenního rámu, i ten totiž klíčícím papričkám vadí. Mají-li papričky málo světla, růst je pomalý, nevyrovnaný a klíčící rostlinky nejsou vitální.

Chilli pěstujte i na balkoně

Pokud vám na balkoně dobře rostou muškáty a ostatní, slunce milující balkonové rostliny, bude se zde dařit také chilli papričkám. Alespoň je tak budete mít blízko sebe, až dostanete chuť na něco výjimečného. Na balkoně jim dopřejte stejnou péči jako klasickým paprikám, chtějí opět hlavně teplo, tzn. dostatek slunce a pravidelnou závlahu.

Které odrůdy chilli jsou nejoblíbenější?

Při výběru vhodných odrůd samozřejmě záleží na tom, jak moc jste odolní pálivosti, což se řídí dle jednotek na stupnici SHU. Abyste si udělali představu, v současnosti je za nejpálivější považována chilli paprička Pepper X, která byla v loňském roce zapsána do Guinnessovy knihy rekordů a její pálivost přesahuje 3,18 mil. SHU.

Rocoto Red je nejrozšířenější chilli paprička původem z Peru. Má kulaté plody, se silnou a šťavnatou dužninou, fialové květy a černá semena. Tato paprička je středně pálivá a konzumuje se buď přímo, nebo v salátech či na tortillách. Pálivost 100 000 SHU.

 

Cheiro Roxa je chilli paprička z Brazílie a má velmi dekorativní plody. Vypadají jako malé turbany a zraje z tmavě fialové do fialovo růžové barvy, má i nafialovělý list. Je to velmi oblíbená chilli paprička, patří mezi pálivější, ale její pálivost velmi rychle odezní. Pálivost 80 000 SHU.

Habanero Neon je paprička vhodná pro pěstování na balkoně v nádobě. Má podlouhlé a zaoblené plody, které zrají ze světle zelené do výrazně žluté barvy. Chuťově připomíná citrusy, hodí se do salátů, k sušení i do omáček, nebo samozřejmě pro přímý konzum. Pálivost dle stupnice SHU je 200 000.

 

Zkoušíte chilli poprvé? Tato je pro vás ta pravá

Pokud jsme vás trochu zlákali a rádi byste chilli ochutnali a posléze sami vypěstovali, pro vás, jako nezkušené, jsou nevhodnější chilli papričky Jalapeňo, které patří do skupiny nejméně pálivých. SHU se u jalapeňos pohybuje od 2000 do 8000, záleží to na podmínkách pěstování, fázi sklizně a způsobu přípravy. V nezralém stavu je tato paprička zelená, zralá je červená.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada