Výsadba švestek a virové onemocnění šarka: zdravý strom vám zajistí jen odolné odrůdy

Dnes to tak sice nevypadá, ale v minulosti u nás patřily švestky po jablkách k nejrozšířenějšímu ovoci. Ještě do poloviny minulého století byl počet všech slivoní dokonce vyšší než jabloní. Pak je ale postihla zkáza v podobě šarky. 

Co způsobuje virové onemocnění šarka

Viróza šarka způsobuje postupné chřadnutíodumření stromů. Poprvé se objevila pravděpodobně v Makedonii nebo Bulharsku, odkud se rozšířila i na naše území. Nejdříve zasáhla stromy v nížinách, v 80. a 90. letech se ale dostala i do vyšších lokalit a napadené stromy bylo nutné zlikvidovat

Šarka se šíří prostřednictvím hmyzu, např. mšicemi, množitelským materiálem nebo infikovanými výpěstky. Napadení šarkou poznáte podle světlých skvrn na listech. 

Šarka: citlivé, tolerantní a odolné odrůdy švestek

Zatím sice nebyla vyšlechtěna odrůda, která by byla vůči šarce plně imunní, existují ale odrůdy tolerantní a pak více či méně odolné. Předností tolerantních odrůd je, že ačkoli viróze podlehnou, neodumírají

K citlivým odrůdám švestek patří například 'Domácí velkoplodá', 'Hamanova' a 'Chrudimská'. K tolerantním náleží 'Těchovická', 'Elena', 'Hanita', 'Toptaste', 'Valjevka', 'Tuleu Gras' nebo 'Durancie' (což je slíva). Jako odolná je deklarovaná odrůda 'Jojo' (pološvestka) a 'Čačanská raná' (pološvestka). 

Stromky švestek kupujte vždy v ovocné školce

Sadbu švestek vybírejte vždy v ovocné školce. Jen tak budete mít jistotu, že kupujete kvalitní sadbový materiál. Stromky by měly mít certifikát, že neobsahují virus šarky, a na štítcích uvedenou odrůdu, podnož a označení školky. 

Vybrat si můžete stromky vysazené v kontejnerech nebo s volnými kořeny. Prostokořenné stromky se ve školkách ale vyrývají až po shození listů, tj. zhruba na konci října, a jejich kořeny je nutné do výsadby chránit před vyschnutím. Kontejnerové stromky můžete sázet kdykoli během sezony, jen jim před vysazením dostatečně rozvolněte kořenový bal. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada