Výsadba švestek a virové onemocnění šarka: zdravý strom vám zajistí jen odolné odrůdy

Dnes to tak sice nevypadá, ale v minulosti u nás patřily švestky po jablkách k nejrozšířenějšímu ovoci. Ještě do poloviny minulého století byl počet všech slivoní dokonce vyšší než jabloní. Pak je ale postihla zkáza v podobě šarky. 

Co způsobuje virové onemocnění šarka

Viróza šarka způsobuje postupné chřadnutíodumření stromů. Poprvé se objevila pravděpodobně v Makedonii nebo Bulharsku, odkud se rozšířila i na naše území. Nejdříve zasáhla stromy v nížinách, v 80. a 90. letech se ale dostala i do vyšších lokalit a napadené stromy bylo nutné zlikvidovat

Šarka se šíří prostřednictvím hmyzu, např. mšicemi, množitelským materiálem nebo infikovanými výpěstky. Napadení šarkou poznáte podle světlých skvrn na listech. 

Šarka: citlivé, tolerantní a odolné odrůdy švestek

Zatím sice nebyla vyšlechtěna odrůda, která by byla vůči šarce plně imunní, existují ale odrůdy tolerantní a pak více či méně odolné. Předností tolerantních odrůd je, že ačkoli viróze podlehnou, neodumírají

K citlivým odrůdám švestek patří například 'Domácí velkoplodá', 'Hamanova' a 'Chrudimská'. K tolerantním náleží 'Těchovická', 'Elena', 'Hanita', 'Toptaste', 'Valjevka', 'Tuleu Gras' nebo 'Durancie' (což je slíva). Jako odolná je deklarovaná odrůda 'Jojo' (pološvestka) a 'Čačanská raná' (pološvestka). 

Stromky švestek kupujte vždy v ovocné školce

Sadbu švestek vybírejte vždy v ovocné školce. Jen tak budete mít jistotu, že kupujete kvalitní sadbový materiál. Stromky by měly mít certifikát, že neobsahují virus šarky, a na štítcích uvedenou odrůdu, podnož a označení školky. 

Vybrat si můžete stromky vysazené v kontejnerech nebo s volnými kořeny. Prostokořenné stromky se ve školkách ale vyrývají až po shození listů, tj. zhruba na konci října, a jejich kořeny je nutné do výsadby chránit před vyschnutím. Kontejnerové stromky můžete sázet kdykoli během sezony, jen jim před vysazením dostatečně rozvolněte kořenový bal.