Proč sázet česnek na jaře? Nehrozí mu napadení houbomilkou česnekovou

Kdy česnek sázet? Ozimé odrůdy česneku se sázejí od října do listopadu, jarní v březnu. Oba termíny mají své přednosti: podzimní výsadba zajistí většinou větší úrodu a česnek nemusíte přes zimu už skladovat. Výhodou jarního sázení má být delší skladovatelnost česneku (ale prokázáno to nebylo) a jarním odrůdám nehrozí napadení houbomilkou. Tato „moucha“ má totiž jen jednu generaci za rok a během kladení vajíček ještě není jarní česnek vzešlý.

Jak sázet jarní odrůdy česneku

Předně zvolte odrůdu vhodnou pro jarní sázení (’Benátčan’, ’Japo’, ’Matin’). Kvůli zvýšení odolnosti a lepšímu zdravotnímu stavu česneku je vhodné stroužky před výsadbou namořit. Česnek těžce snáší konkurenci, proto během přípravy záhonu pečlivě odstraňte všechen plevel. Jednotlivé stroužky pak zatlačte zhruba 4 cm hluboko do země ve vzdálenosti 15 cm (vzdálenost řádků 30 cm). 

V případě suché sezony česnek zalévejte, ale pokud možno jen na půdu (ne na listy). Během dozrávání za deštivého léta se zase doporučuje zakrýt záhon s česnekem fóliovým tunelem. Zralý česnek se sklízí po zaschnutí listů většinou v polovině nebo na konci srpna, kdy se v palici začnou rýsovat jednotlivé stroužky. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada