Bylinky, kterým byste měli dopřát dostatek živin, jinak se pořádné sklizně zřejmě nedočkáte

Pěstování bylinek se stalo fenoménem a pěstují je lidé nejen na zahradách, ale i ve městech, a i na tom nejmenším balkoně nebo alespoň okenním parapetu. Aby také ne, ten, kdo objevil sílu bylinek, stejně jako to uměly naše babičky a prababičky, nedá na ty svoje oblíbené druhy dopustit a už si bez nich nedokáže svůj život vůbec představit. Bylinky dokážou léčit řadu neduhů, takže ne vždy je třeba utrácet hříšné peníze za nějaké tabletky v lékárně. Aby ale bylinky poskytovaly dostatek sklizně, a to nejlépe po celý rok, vyžadují také ony něco od nás. Kromě pravidelné závlahy a ochrany proti chorobám a škůdcům se jedná především o živiny. Některé druhy jsou doslova dychtivé po pravidelné dávce důležitých prvků, které vyžadují pro svůj růst.

Jak správně pěstovat bylinky

Kuchyňské bylinky potřebují mnohem méně živin než zelenina, což se týká především tymiánu, který vydrží nejen bez živin, ale dlouho také bez vody. Je to dáno tím, že pochází ze suchých, horských oblastí u Středozemního moře. Naopak bylinky, které vytváří velké množství listové hmoty, kvůli které je pěstujeme, potřebují o to více živin, jinak nejsou schopny vytvořit dostatečně velký list, který bychom sklidili. Do této skupiny „věčně hladových“ patří hlavně máta, meduňka, bazalka, brutnák, libeček či ovocná šalvěj. To samé samozřejmě platí i v případě, že tyto bylinky pěstujeme na okenním parapetu. Jako zdroj živin je nejlepší dobře uleželý kompost, který můžete i zakoupit, nebo lze zakoupit různá hnojiva speciálně pro bylinky, kde je vyvážený poměr jednotlivých prvků.

Při hnojení bylinek dejte pozor na jednu věc

Vždy tak nějak máme tendenci tomu, co máme rádi a chceme od toho co nejvíce, dopřávat více, než je zdrávo. To samé platí i při hnojení rostlin, a to nejen bylinek. Častou chybou při hnojení je, že v případě průmyslových hnojiv přidáme k rostlině zbytečně velké množství hnojiva, které ale rostlina není schopna přijmout a může se stát, že vysoká koncentrace živin spálí jemné kořínky a rostlina postupně chřadne. Takže, pokud přihnojujeme třeba granulovaným hnojivem, vždy to musí být na vlhkou půdu a vždy v malém množství, přičemž přesnou dávku se dozvíte v návodu na použití u každého hnojiva. Hnojte tedy častěji, ale malými dávkami, jen tak rostliny dodané živiny dokážou přijmout a využít.

Bylinky s nízkou potřebou živin

Tyto druhy bylinek, které běžně používáme v kuchyni, nevyžadují žádný pravidelný přísun živin, protože nevytváří tak velké listy. Bohatě postačí, pokud na jaře přidáme k těmto bylinkám kompost, což to jim vystačí na celou sezónu. Do této skupiny patří koriandr, tymián, fenykl, smil italský či šalvěj lékařská.

Bylinky se střední potřebou živin

U těchto druhů je dobré, tedy pokud chcete mít nějakou sklizeň, kromě kompostu na jaře dodat bylinkám v průběhu sezóny nějaké hnojivo. Do této skupiny patří kopr, pažitka, petržel, roketa, estragon či medvědí česnek.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.