Česneková tráva je nenáročná na pěstování a oproti česneku má jednu obrovskou výhodu: pěstujte ji na balkoně a jezte i květy

Česneková tráva: exotická kráska z Afriky

Patříte-li k nadšeným pěstitelům česneku, rozhodně musíte vyzkoušet také česnekovou trávu. Někdy se označuje jako africký česnek (Tulbaghia violaceae) nebo také tulbagie fialová a pochází z afrického Zimbabwe, kde roste jako plevel. Podobá se pažitce, i se stejně jako ona sklízí, ale chutná po česneku. Ačkoliv jeden zásadní rozdíl v pěstování, oproti pažitce přece jen je. Česneková tráva u nás špatně přezimuje, takže pro jistotu ji nevysazujte přímo do volné půdy na zahradě, ale spíše do nádoby, kterou budete moci na zimu přenést někam do mrazuprosté místnosti a na jaře ji zase vynést do zahrady. Za mírné zimy ji lze ponechat v zahradě, musíte ji však ochránit chvojím nebo jutou.

Jak se česneková tráva pěstuje?

Česneková tráva se pěstuje jednak ze semen, které lze vysévat celoročně a klíčí jeden až dva měsíce. Výhodnější je ale vysadit si ploché cibulky, ze které vyráží trsy plochých stébel. Zhruba po dvou letech se objevují fialové, velmi krásné, květy, které jsou rovněž jedlé. Na zahradnických e-shopech lze zakoupit již vzrostlejší rostlinu přímo v květináči.

Proč je lepší, než česnek?

Česneková tráva obsahuje česnekové aroma i tak chutná, ale oproti česneku, což je nesporná výhoda, nezanechává v ústech nepříjemný odér. Je velmi zdravá, chutná a pokrmům dodá skvělou chuť. Má stejné účinky na naše zdraví jako česnek a stejně jako on se používá při nachlazení, chřipce a ničí střevní parazity. Nejlepší je její konzumace za syrova, ale lze ji přidávat do salátů, těstovin, omáček či všech masových pokrmů. Podobně jako pažitka se řeže po celý rok.

Jaké má česneková tráva nároky?

Již vzhledem k jejímu původu, vyžaduje česneková tráva slunné stanoviště a propustný, humózní substrát, který by měl být neustále mírně vlhký. Pro zazimování vyžaduje prostor, kde je dostatek světla a teplota kolem 10 – 15 °C. V zimovišti značně omezíme také zálivku.

Česnekovou trávu pěstujte klidně na balkoně

Tato exotická kráska, která se využívá hlavně v kuchyni, se často pěstuje také na balkoně či terase, a to nejen kvůli svému využití, ale také jako okrasná rostlina s krásnými, fialovými květy. Pokud ji budete pěstovat v blízkosti zeleniny či ovoce, bude svým aroma odpuzovat škůdce, hlavně v podobě mšic a slimáků.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.