S výsevy semínek si dejte ještě načas: vysejte ve správném termínu, odměnou vám budou silné a odolné sazeničky

Leden je pro zahradníky takovým prubířským kamenem. Část z nich si stojí za tím, že už v polovině ledna je potřeba vysévat první semínka (hlavně chilli a lilky), druhá (a nutno říci, že početnější) skupina by se do posledního dechu prala za to, že leden je brzy. Pojďme se podívat, kdy je správný čas a vyřešit tento rébus jednou pro vždy.

Kdy vysévat papriky

Papriky jsou dost velké citlivky na chlad, mají relativně dlouhou vegetační dobu a v našich podmínkách jejich život relativně záhy ukončí první říjnové mrazy. Jde o jeden z prvních druhů zeleniny, jejichž semínka jdou do země velmi záhy. Jenže i mezi paprikami jsou velké rozdíly.

Chilli papričky se opravdu mohou vysévat už v lednu. Ale! Obsahují kapsaicin, látku, jež má na svědomí jejich pálivost, který zároveň zpomaluje klíčení semínek. Čím pálivější odrůdu papriky se chystáte pěstovat, tím dřív by měla semínka přijít do země. Takže nejpálivější chilli papričky klidně vysejte už koncem ledna, klasické papriky ale mají čas až do poloviny února spolu s většinou zeleniny s delší vegetační dobou.

 

Kdy se vysazují semínka? Polovina února - termín, který vše odstartuje

V polovině února už je situace o poznání veselejší a vaše touha vrhnout se na předpěstovávání zeleniny, může být ukojena.

Čas je na lilky, celery, květáky, brokolice, kapusta, zelí, kedlubny, sladké papriky… Už je toho celkem dost, většina zeleniny ale nabízí jak letní, tak podzimní odrůdy. Čtěte proto vždy návody na sáčcích se semínky, protože zatímco letní zelí můžete vysít už v únoru, to podzimní má ještě chvilku čas.

 

Proč nevysévat příliš brzy

Úplně slyšíme zastánce brzkého výsevu, že se přece nic nestane, když vysejete o pár týdnů dřív. Ono se opravdu nestane nic zásadního, kromě toho, že je docela velká pravděpodobnost, že semínka z lednového výsevu budete muset koncem února vyhodit a začít znovu. Proč? Tady jsou hlavní důvody:

  1. Dokud je semínko schované v zemi, stačí mu teplo a voda. Toho dosáhnete i v lednu. Jenže jakmile vykoukne nad zem, potřebuje i světlo. Hodně světla. Jinak mají sazenice tendence se za ním “táhnout”. A světlo v lednu ani únoru jim nabídnout nedokážete, pokud se nevybavíte umělým osvětlením na rostliny. Proto je vhodné plánovat výsevy tak, aby sazeničky vykoukly nad zem až v březnu, kdy je ve srovnání s lednem trojnásobek světla.
  2. Jakmile sazenice vykoukne nad zem, bez ohledu na druh zeleniny roste velmi rychle. I kdyby se vám nakrásně podařilo přisvěcovat jim tak, aby rostly ve statné jedince, v březnu už budete mít doma džungli. Sazeničky totiž musíte rozesadit, aby prospívaly, to znamená, že se vám násobí množství květináčů na parapetu a místa velmi rychle ubývá. Zvažte proto i své prostorové možnosti.
  3. Všechny sazenice by měly přijít na své finální stanoviště (tedy do skleníku nebo na venkovní záhon), než začnou nasazovat květy, případně tvořit bulvy. Každé přesazení totiž rostlinku na chvíli zpomalí v růstu (někdy až na 3 týdny), což je v době květu už nežádoucí.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada