Řez bobulovin nepočká: kdy a jak prořezat borůvky, angrešt a rybíz? Malý přehled toho nejdůležitějšího, aby i příští úroda byla bohatá

Borůvky, angrešty a stromkové rybízy a poskytují za malou péči velké množství lahodných plodů, a to během celého léta. Po každé sezoně si proto zaslouží trochu pozornosti v podobě řezu. 

Velkoplodé borůvky: keře pečlivě prosvětlujte

K bohaté úrodě borůvek dospějete, když budete keře pečlivě prosvětlovat. Každoročně odstřihněte odplozené části výhonů v místě nad mladšími postranními větvemi a také všechny křížící se a slabé výhony, které keř zbytečně zahušťují. Od čtvrtého roku po výsadbě můžete z keře navíc beze zbytku odstraňovat jednu až dvě starší kosterní větve. Poznáte je podle dřevnaté, popraskané kůry. Náhradou za ně ponechte jeden až dva silné výhony vyrůstající ze země.  

Pokud pomalu rostoucí odrůdy, jako ‘Blueroma’, nevytvoří dostatek nových výhonů, ponechte staršízkraťte je ve výšce kolen. Pod místem řezu dojde k větvení a vytvoří se výhony, které ponesou plody. 

Kdy řezat: na sklonku podzimu, jakmile opadá listí, anebo časně zjara (od počátku do poloviny března).

Angrešt: odplozené výhony zkraťte na 2 cm

Angrešt je pichlavý keř, a dokonce i odrůdy, které jsou považované za beztrnné, jako ‘Rania’, si pár špičatých trnů neodpustí. Keř i stromek se vychovávají podobným způsobem, tedy s terminálem a na něm rovnoměrně rozmístěnými třemi až čtyřmi postranními výhony. 

Výhony, které už odplodily, se každoročně krátí na čípky dlouhé 1 až 2 cm. Příliš hustě a také dovnitř korunky či keře rostoucí jednoleté postranní výhony se řežou hned u základu. Převislé větve se krátí k jednoletému nebo dvouletému výhonu nad pupenem založeným směrem ven. U starších keřů se navíc odstraňují tři až čtyři roky staré výhony, z nichž už byla sklizena úroda. Nahradíte je stejným počtem nově vyrašených výhonů. 

Kdy řezat: prosinec až únor 

Stromkový rybíz: čtyřleté výhony kraťte jako u keřů

Jako podnož pro výchovu stromkového červeného rybízu třeba odrůdy ‘Rolan’ a také angreštu se používá meruzalka zlatá. Při tvorbě základu korunky vyberte pět nejsilnějších větví a ostatní odstraňte. 

Všechny výhony staré tři až čtyři roky se řežou podobně jako u keřové rybízu. Aby se koruna rovnoměrně větvila, krátí se přerostlé postranní výhony přibližně o polovinu vždy nad pupenem směřujícím ven. Postranní odplozené výhony se zkrátí na 2 cm dlouhé čípky. 

Kdy řezat: prosinec až únor