Okurky a jejich letní bolístky: Radíme, co na nedozrávající plody, žloutnoucí listy nebo unavený vzhled
Zásady pro pěstování okurek
Aby okurky dobře prospívaly, ocení propustnou půdu plnou živin (stejně jako jakákoliv jiná plodová zelenina), dostatek vody a sucho na listech. U vody se pojďme na chvíli zastavit, na tu jsou totiž nakladačky i salátovky docela háklivé. Potřebují jí dostatek, ale nesnesou přemokření. Ideální je zavlažovat je průběžně, nenechat vodu v záhoně vyschnout, ale zároveň jim nesmíte vytvořit bahno. Při nevyvážené zálivce bývají okurky ve stresu a někdy jim z toho hořknou konce.
Výhodnější je pěstovat okurky vertikálně, u opory. Má to rovnou tři benefity - rostliny neleží na vlhké zemi, takže jsou o něco víc odolné plísni, máte lepší přehled o jejich kondici a mnohem snáz se vám z nich budou sklízet plody.
Co s okurkami na první pohled unavenými
Rostliny, které jsou na první pohled unavené, oslabené, se žloutnoucími nebo usychajícími listy v dobré kondici rozhodně nejsou. Ze všeho nejdřív zkontrolujte zálivku - zaléváte je dostatečně, pravidelně a neleží na vlhké zemi?
Pokud má okurka pouze svěšené listy, které jsou ale jinak na pohled v pořádku, je to naprosto běžný jev. Děje se to během slunečných a horkých dnů, rostlina se tak chrání před nadměrným odparem vody z listů, jednoduše řečeno najede na úsporný režim. Jakmile se trochu ochladí, zase je narovná.
Aby se voda z půdy odpařovala co nejpomaleji, pomůže mulč. Použít můžete cokoliv organického - čerstvou trávu (nechte ale kolem krčků rostlin mezeru, ať se jich tráva nedotýká, mohla by je popálit), slámu, seno, případně štěpku z ovocných stromů rozvrstvěte po povrchu kolem rostlin. Organická vrstva bude nejen zpomalovat odpar vody, ale zároveň omezí růst plevele a odspoda bude postupně tlít, čímž zem vyživí.
Letní hnojení okurek
Veškerá plodová zelenina potřebuje dostatek živin. V průběhu léta, kdy okurky kvetou a nasazují nové plody, jim bude dělat dobře jakékoliv organické hnojivo. Můžete sáhnout po granulovaném hnoji, speciálních směsích na plodovou zeleninu nebo si zkuste namíchat vlastní jíchu - ze slepičinců, kopřiv nebo kostivalu.
Co se žloutnoucími a padajícími plody okurek
Prvním důvodem, proč okurky mohou opadávat v mini velikosti, je špatné opylení. Abyste mu předešli, doporučuje se kombinovat výsadbu, pro přilákání opylovačů je skvělý například měsíček lékařský.
Ne vždy je ale řešení takto jednoduché, zvlášť v případě, že pěstujete vyšlechtěné druhy okurek, které plodí i bez opylovačů (mají pouze samičí květy). V případě, že mladé plody žloutnou od místa, kde je zbytek květu, je dost pravděpodobným důvodem nedostatek dusíku. Pomůže přihnojení dusíkatým hnojivem a zároveň redukce květů (nebo malých plodů).