Hortenzie: jak získat nebesky modré květy: kyselost půdy musí mít správnou hodnotu pH

Hortenzie (Hydrangea sp.) vyžaduje určité podmínky pěstování, jen tak nás okouzlí svými často neuvěřitelnými květy. Květy jsou uspořádané v koncových chocholících, objevují se počátkem jara a kvetou až do pozdního podzimu. Keře dle druhu a kultivaru dorůstají od jednoho do tří metrů a jsou velmi efektivní, pokud je vysadíte jako solitéry.

Nejlepší umístění pro většinu hortenzií, existují i druhy hortenzií snášející přímé slunce, je polostín. Pokud je pěstujete na slunci, budou živořit a budete muset zvýšit frekvenci závlahy, aby byla půda dostatečně vlhká a úrodná. Zde ale dejte pozor na přemokření, to hortenzie nemají rády.

Pro zálivku hortenzií je nejlepší dešťovka

Nejlepší vodou pro závlahu hortenzií je voda dešťová, která je měkká. Naopak nejhorší varianta je voda studniční, někdy i z řádu, která bývá tvrdá. Samozřejmě, pokud to jinak nejde, nechejte alespoň vodu dostatečně dlouho odstát.

Modré květy hortenzie
Info ikona

Modré květy hortenzie dodají zahradě na dynamičnosti

Jak změnit barvu hortenzie? Barvu květů ovlivníte kyselostí půdy

Hortenzie vyžadují kyselé pH půdy, opět ale existují výjimky, které si libují v půdě zásadité. Nicméně dle hodnoty pH půdy, tedy dle míry kyselosti, se také odvíjí barva květů. Má-li půda pH půdy v hodnotách 5,5-6,0 budete mít hortenzie s květy bílými až červenými, naopak klesne-li hodnota pH až na hodnoty 3,5 až 4,5, budou květy modré. Hodnoty pH si můžete ověřit jednoduchým pH metrem, který je běžně k zakoupení v supermarketech.

Pozor si ale dejte na půdy vápenité, kdy pH půdy je vyšší, než 6,5. V tomto případě začnou hortenziím žloutnout listy a bude-li pH stále stoupat, může dojít až k úhynu celé rostliny.

Podporu modrého vybarvení zajistí hnojivo a substrát

Jestliže nechcete řešit měření a neustálé sledování výše pH půdy, můžete si celý proces zjednodušit a zakoupit speciální hnojivo a substrát s rašelinou. Substrát pro kyselomilné rostliny má již upravené pH, které se pohybuje v hodnotě 3,5-4,5, což je optimální pro podporu modré barvy květů. Pokud už máte rostliny vysazené a nechce se vám je vykopávat, aplikujte speciálně vyvinuté krystalické hnojivo pro modré hortenzie, například od firmy Floria. Hnojivo obsahuje mimo základních živin a mikroprvků také síran hlinito-amonný, jenž přímo podporuje modré vybarvení květů hortenzií.

Pozor na vápník

Pravidelné přihnojování hortenzií je důležité na jaře před kvetením, na konci léta a v září. Až budete hledat vhodné hnojivo, nezapomeňte, že nesmí obsahovat vápník.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada