Pilatka na angreštu a rybízu dokáže způsobit holožír. Zlikvidujte její housenice včas

Zatímco včera byly větve rašících rybízů a angreštů v pořádku, dnes už první lístky okusují zelené housenice. V takovou chvíli na nic nečekejte a proti pilatce rybízové (Nematus ribesii) rychle zasáhněte, protože jinak vám kromě dokonale oholených keřů zbydou jen oči pro pláč. 

Vajíčka klade pilatka rybízová na žebra listů

Pilatka rybízová je bylinná vosa (vosička), která je asi 0,8 cm velká, štíhlá a má průhledná křídla o rozpětí cca 1,5 cm. Samečci jsou černí, samičky žlutohnědé. Na zahradě se dospělé pilatky první generace objevují během dubna (vylézají z půdy). Samičky kladou na spodní stranu listů rybízů a angreštů bílá až nazelenalá oválná vajíčka (asi 1 mm velká, mírně vystouplá), a to do řad na žebra žilnatiny. Z nich se po týdnu líhnou světlezelené, žlutozelené či modrozelené housenice (housenky mají motýli, pilatky mají housenice – housenky a housenice se liší počtem panožek na zadečku, housenice navíc neprodukují hedvábná vlákna). 

Housenice pilatky mohou způsobit i holožír

Housenice pilatek rybízových mají tmavou hlavu a tělo poseté příčnými řadami tmavých bradavek. Na listech způsobují nejprve menší kruhové požerky, později ožírají od okraje celé listy, čímž snižují úrodu a rostliny oslabují. Při větším výskytu mohou způsobit holožír (z listů zůstanou jen řapíky a nejsilnější žilky), a má-li keř už bobule (angrešt), ožírají i je (plody zasychají a opadávají, zbylé nedozrávají). 

Po žíru, který trvá tři až čtyři týdny, zalézají housenice do půdy, kde se kuklí a po týdnu opět vylézají jako dospělci. Za rok má pilatka rybízová dvě až tři generace, přičemž 2. a 3. generace bývá početnější. Larvy poslední generace zalézají opět do půdy, kde v zámotku přečkají zimu a na jaře se kuklí... 

Podobným způsobem škodí i pilatka angreštová (Pristiphora pallipes), které je však menší, méně hojná a v zahradě se objevuje až v květnu. 

Jak můžete rybízy a angrešty proti pilatce chránit

Důležitá je preventivní kontrola rybízů a angreštů, kterou si usnadníte pravidelným řezem keřů. K monitorování výskytu je možné použít bílé lepové desky. Při výskytu pilatky je nutné housenice neprodleně sesbírat a odstranit i listy s vajíčky (často se nacházejí v nižších částech keřů). 

K chemickému ošetření proti pilatce rybízové není u nás momentálně povolený žádný přípravek. Někdy se doporučuje posypat půdu pod keři vápenným prachem nebo kainitem (draselno-hořečnaté hnojivo) a housenice z keřů setřást – obalené prachem brzy hynou. Na podzim je také dobré půdu pod napadenými keři přerýt do hloubky 15 cm a pohnojit žíravým hnojivem (dusíkatým vápnem). 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada