Kvíz: Poznáte jedovaté rostliny od jedlých? Jedna chyba vás může stát život

Kvíz

V kvízu máte vždy dva obrázky vedle sebe. Vaším úkolem je rozhodnout, která z rostlin je jedlá a kterou byste opravdu konzumovat neměli, jelikož je jedovatá. I jedna chyba vás může zabít, proto je nutné, abyste si při sběru rostlin byli vždy naprosto jistí, že sbíráte jedlé rosliny.

1. Do tvarohu byste přidali rostlinu...
A) vlevo
B) vpravo

1cesnekmedvediaronplamaty.jpg
Info ikona

2. Sirup byste připravili z rostliny...
A) vlevo
B) vpravo

2bezy.jpg
Info ikona

3. Sirup byste připravili z rostliny...
A) vlevo
B) vpravo

4. Dětem byste do misky nasbírali plody...
A) z obrázku vlevo
B) z obrázku vpravo

4bobkovisenvisen.jpg
Info ikona

5. Do marinády byste dali rostlinu...

A) vlevo

B) vpravo

5jalovce.jpg
Info ikona

6. Marmeládu byste připravili z rostliny na obrázku...

A) vlevo

B) vpravo

5vlochynebrusniceboruvka.jpg
Info ikona

7. Do zmrzliny byste přidali plody rostliny...
A) vlevo
B) vpravo
 

7vraniokoboruvka.jpg
Info ikona

Pozor na záměny, jedna chyba vás může stát život

Jak jste dopadli v kvízu, chybovali jste, nebo jste skutečným znalcem rostlin? Pakliže jste se spletli, můžete se v následujících řádcích dočíst, jak moc by vás daný omyl bolel. Na první fotografii jste volili mezi áronem plamatým a česnekem medvědím. Zatímco česnek medvědí je rostlina jedlá a hojně využívaná v kuchyni, áron plamatý je jedovatý. Pomůckou při určování vám může být čich, česneková vůně je nezaměnitelná. Dále jste měli rozeznávat mezi dvěma druhy bezu – chebdí a černým. Zatímco z bezu černého se dělají limonády a sladí se s ním džus či sekt, bez chebdí opravdu konzumovat nemůžete, je totiž jedovatý. Vždy si proto pozorně všímejte květenství bezu. Bez chebdí také častěji roste v horských oblastech, ale nespoléhejte se na faktor lokace.

 

Volili jste i mezi hlohyní a rakytníkem řešetlákovým. Obě dvě rostliny mají podobně vypadající plody, a tak může dojít k záměně. Hlohyně ve svých semenech ukrývá mírně jedovaté kyanogenní glykosidy. Kdybyste ji snědli namísto rakytníku, může vám to způsobit nepříjemné žaludeční potíže. Na dalším obrázku byly vedle sebe bobkovišeň lékařská a višeň obecná. Jak moc závažné je tyto dvě rostliny zaměnit? Platí to samé, co u rakytníku, tato chyba by pravděpodobně nebyla fatální, ale museli byste počítat s případnou žaludeční nevolností. V některých případech se však vyskytly i vážnější potíže – problémy s dýcháním i bezvědomí.

Dále je pak třeba dát si pozor na sběr borůvek, může dojít k záměně s vraním okem čtyřlistým i vlochyní bahenní. Plody vlochyně mohou vyvolat zvracení, stejné je tomu u vraního oka, které kdybyste konzumovali ve větším množství, může nastat i paralýza.

Zdroj: HECKER, Katrin a Frank HECKER. Jedlé a jedovaté rostliny a plody: poznejte rozdíl. Přeložil Petr LABUDA. Praha: Grada, 2021. ISBN 978-80-271-3038-2.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada