Ceny levandulí rostou a každý si umí spočítat, kolik si jich může dovolit. Pokud ale nikam nespěcháte a máte trpělivost, kupte si jen jednu – všechny další si z ní pak můžete nařízkovat. A nebude vás to stát skoro nic, když nepočítáme, květináč, půdu nebo vodu.

Řízky a sazenice levandulí pěstujte v lehkém, propustném a na živiny chudém substrátu.
K odběru řízků využijte řez levandule
Levandule je polokeř, což znamená, že jeho báze (spodní část) brzy dřevnatí, ale stále z ní vyrůstají nové a nové zelené (měkké, nedřevnaté) výhonky (a z nich v době kvetení květní stonky). Aby tento polokeř příliš nevyholoval, tzn. aby zůstala jeho dolní dřevnatá část co nejdéle skrytá pod svěže zeleným obrostem, musí se levandule pravidelně stříhat. A právě období řezu (na konci léta po odkvětu, někdy se stříhá i zjara) je nejvhodnější k odběru řízků. Výhony levandule stejně odstřiháváte, tak proč z nich nevytvořit řízky a rostliny si nenamnožit.
Řízkování levandule krok za krokem
Postup je jednoduchý. Nejprve si připravte květináče s půdou smíchanou s pískem, využít můžete i substrát určený k výsevům rostlin. Ze stříhané levandule odstřihněte ostrými nůžkami vrcholové řízky olistěných výhonů. Ne stonky s květy, ale horní část výhonů, z nichž tyto stonky vyrůstají.

Řízkování levandulí ve velkém: dolní konec řízku obalit ve stimulátoru růstu, řízek zasadit do půdy a jede se dál.
Ideální délka řízku je asi 10 cm. Pokud má levandule delší výhony, můžete z nich připravit řízků víc. Každopádně místo řezu (střihu) by se na levanduli mělo nacházet na přechodu mezi dřevnatou a měkkou částí rostliny.
Části rostlin, které jste odebrali a upravili na správnou délku, říkejme jim už řízky, od spodu odlistěte. Spodní levandulové lístky otrhejte zhruba do poloviny každého řízku. Spodní konce je dobré také šikmo seříznout ostrým nožem – kořeny se pak mají tvořit dříve. Vrcholové řízky (ty z vrcholu výhonů, ne z jejich prostředku) zaštípněte i v horní části – rozvětví se.
Spodní konce řízků nakonec namočte do vody a obalte ve stimulátoru růstu (bílý prášek podporující zakořenění, seženete ho v každém hobbymarketu nebo v prodejně pro zahrádkáře). Pokud stimulátor nemáte, nevadí – ujmou se, jen možná ne všechny a bude to trochu déle trvat. Řízky následně zasaďte tak, aby nejspodnější listy zůstaly nad povrchem půdy.
Nařízkované levandule na závěr zalijte a postavte na světlo (ale ne na přímé slunce). Rostliny pravidelně kontrolujte, zálevejte, ale nepřelévejte (misku s nevsáknutou vodou vždy vylijte). Do několika týdnů řízky zakoření a rostliny můžete přesadit do zahrady.