Ceny levandulí jsou vysoké: nekupujte proto nové, ale nařízkujte si staré. Je to snadné a efektivní

Ceny levandulí rostou a každý si umí spočítat, kolik si jich může dovolit. Pokud ale nikam nespěcháte a máte trpělivost, kupte si jen jednu – všechny další si z ní pak můžete nařízkovat. A nebude vás to stát skoro nic, když nepočítáme, květináč, půdu nebo vodu. 

Sazeničky levandulí
Info ikona

Řízky a sazenice levandulí pěstujte v lehkém, propustném a na živiny chudém substrátu.

K odběru řízků využijte řez levandule

Levandule je polokeř, což znamená, že jeho báze (spodní část) brzy dřevnatí, ale stále z ní vyrůstají nové a nové zelené (měkké, nedřevnaté) výhonky (a z nich v době kvetení květní stonky). Aby tento polokeř příliš nevyholoval, tzn. aby zůstala jeho dolní dřevnatá část co nejdéle skrytá pod svěže zeleným obrostem, musí se levandule pravidelně stříhat. A právě období řezu (na konci léta po odkvětu, někdy se stříhá i zjara) je nejvhodnější k odběru řízků. Výhony levandule stejně odstřiháváte, tak proč z nich nevytvořit řízky a rostliny si nenamnožit. 

Řízkování levandule krok za krokem

Postup je jednoduchý. Nejprve si připravte květináče s půdou smíchanou s pískem, využít můžete i substrát určený k výsevům rostlin. Ze stříhané levandule odstřihněte ostrými nůžkami vrcholové řízky olistěných výhonů. Ne stonky s květy, ale horní část výhonů, z nichž tyto stonky vyrůstají. 

Řízkování levandulí
Info ikona

Řízkování levandulí ve velkém: dolní konec řízku obalit ve stimulátoru růstu, řízek zasadit do půdy a jede se dál.

Ideální délka řízku je asi 10 cm. Pokud má levandule delší výhony, můžete z nich připravit řízků víc. Každopádně místo řezu (střihu) by se na levanduli mělo nacházet na přechodu mezi dřevnatou a měkkou částí rostliny.  

Části rostlin, které jste odebrali a upravili na správnou délku, říkejme jim už řízky, od spodu odlistěte. Spodní levandulové lístky otrhejte zhruba do poloviny každého řízku. Spodní konce je dobré také šikmo seříznout ostrým nožem – kořeny se pak mají tvořit dříve. Vrcholové řízky (ty z vrcholu výhonů, ne z jejich prostředku) zaštípněte i v horní části – rozvětví se. 

Spodní konce řízků nakonec namočte do vody a obalte ve stimulátoru růstu (bílý prášek podporující zakořenění, seženete ho v každém hobbymarketu nebo v prodejně pro zahrádkáře). Pokud stimulátor nemáte, nevadí – ujmou se, jen možná ne všechny a bude to trochu déle trvat. Řízky následně zasaďte tak, aby nejspodnější listy zůstaly nad povrchem půdy. 

Nařízkované levandule na závěr zalijte a postavte na světlo (ale ne na přímé slunce). Rostliny pravidelně kontrolujte, zálevejte, ale nepřelévejte (misku s nevsáknutou vodou vždy vylijte). Do několika týdnů řízky zakoření a rostliny můžete přesadit do zahrady. 

Kromě řízkování, které jsme si už popsali, můžete vyzkoušet také hřížení nebo pěstování ze semen. Podívejme se v krátkosti na to, jak postupovat.

Množení levandule hřížením

Množení levandule hřížením je vhodné pro starší rostliny, které mají dlouhé a poléhavé výhony. Tyto výhony se přihrnou zeminou nebo se připevní kolíčkem tak, aby se dotýkaly půdy. Po několika týdnech by se měly vytvořit kořeny a nové rostlinky, které se pak oddělí od matečné rostliny a přesadí na jiné místo.

Množení levandule pomocí semen

Množení levandule pomocí semen je nejjednodušší způsob, jak si doma vypěstovat svoji levanduli. Semínka se vysévají do jemného substrátu, který se udržuje vlhký a teplý. Semínka klíčí poměrně pomalu, takže je třeba být trpělivý. Po vyklíčení se rostlinky pikýrují do větších nádob a postupně zvykají na venkovní podmínky. Vysadit je můžeme na záhon až po posledních jarních mrazech.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada