Jak se zbavit definitivně mravenců i bez chemie: stačí k tomu suroviny, které máte doma. Pomůžou bylinky nebo obyčejná křída

Na mravence platí prevence a rychlý zásah, pokud se již objeví. Celkem u nás v přírodě žije přes sto druhů mravenců, ale doma se většinou setkáme s těmi obecnými, domácími nebo drnovými. Než se uchýlíme k silným chemickým prostředkům nebo v případě zamořeného bytu k celkové deratizaci, stojí za to vyzkoušet babské rady. Ty se vyplatí především v začátku, kdy zjistíme první průzkumníky.

Bylinky: Co voní nám, nevoní mravencům

Do cestiček, nejlépe co nejblíže místu, kudy vylézají, nasypeme ostrůvky aromatického koření jako je skořice,hřebíček nebo pepř. Fungují také aromatické bylinky, především meduňka, máta, levandule nebo rozmarýn, kdy stačí položit pár snítek před jejich úkryt.

Pokud se rozhodnete pro bylinky, nezapomeňte je každé dva dny obměňovat, protože mravence aroma nejprve odradí, necháme-li bylinky v místě jejich cestiček dlouho, zvyknou si na to a metoda tak nemusí fungovat stoprocentně. Na bylinkovém záhonu tedy pěstujte více druhů, ať máte z čeho vybírat.

Ocet: mravenci nesnáší jeho kyselý zápach

Místa, kudy chodí mravenci nejčastěji, je dobré pravidelně vytírat vodou s přidaným octem a rozprašovačem se silným roztokem octa stříkat přímo mravenčí cestičky. Ocet můžete také nalít zvenku na místo, kudy mravenci pronikli do domu. Někteří namočí utěrku v silném roztoku vody a octa a tu pak roztáhnout před místa, kudy mravenci nejčastěji chodí.

Citrusy: nutno měnit každý den

Pukliny a cestičky můžeme pokapat citronovou šťávou a plátky citronu položit kolem, musíme ale počítat s tím, že citron je malinko agresivnější, než ocet. Pokládejte ho tedy jen tam, kde nevyleptá bílou skvrnu či jinak neponičí materiál. Důležité je, aby citron ležel přímo na cestičce, jestliže ho položíte třeba na tácek, nebude to fungovat. Jelikož citrony nemají dlouho trvanlivost, rychle uschnou a přestanou intenzivně vonět, musíme je měnit každý den.

Křída: mravenci ji přímo nesnáší

Ano, obyčejná křída, kterou znáte ze školních let, umí s mravenci divy. V případě křídy máte dvě možnosti, buď s ní uděláte opravdu silnou čáru na cestičky i kolem nich, nebo ji nadrtíte a nasypete na místa, kudy mravenci nejčastěji lezou. V interiéru jde o poměrně účinnou ochranu, venku ale musíme vše opakovat v případě, že nám po umístění křídového prachu začne pršet.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada