Pórek je přírodní čistič na vaše střeva: při sklizni ale dejte pozor na vrtalku pórovou, která ho dokáže zlikvidovat

Pórek
Info ikona

Pórek zpracovávejte úplně celý, i s natí, ta je totiž nadupaná prospěšnými látkami mnohonásobně více, než podzemní, bílá část

Pórek je nejstarší zelenina světa: jeho účinků využívali již ve starověku

Jestliže jste doposud pórek nepěstovali, ani jste ho nijak nevyhledávali ke konzumaci, tak to rozhodně musíte napravit. Připravujete se totiž o vitamínovou bombu pro vaše tělo, která je cenově dostupná a jejíž blahodárné účinky znali již starověcí Řekové a Římané.

Proč jíst pórek: je bohatý na prebiotika a vlákninu, vaše střeva vás budou milovat

Pór je cibulovina a patří do stejné skupiny jako častěji využívané cibule a česnek. Někteří kuchaři ho používají raději, nežli třeba cibuli, protože ačkoliv také obsahuje řadu silic, je mnohem jemnější. Typické aroma je způsobeno přítomností síry, která způsobuje nejen ostrou a štiplavou chuť, ale je známá pro své léčivé účinky. Pórek je bohatý na antioxidanty, vitamíny a minerály, kyselinu listovou a je skvělým zdrojem prebiotik, které se starají o to, aby naše střeva byla v pořádku. Je to doslova kartáč pro naše střeva, který je zbaví plísní, škodlivin, zlepšuje a posiluje zdravý mikrobiom a podporuje zdravé zažívání. Na pročištění organismu se často doporučuje právě pórková dieta.

Pór konzumujte celý: v nati je obsaženo nejvíce cenných látek

Řada lidí, nevědomky, vyhazuje nadzemní zelenou část, listy, v domnění, že jsou k ničemu a konzumují pouze bělavou část, která je pod zemí. Ale to je právě velká škoda, protože právě v nati je mnohonásobně více všech zmíněných látek, než právě v cibuli. Proto s chutí a bez obav zpracujte i listy (nať), to platí zejména u křehké jarní odrůdy pórku, určené ke konzumaci za syrova.

Jak poznám napadení vrtalkou pórovou: prozradí jí chodbičky s larvami

Pokud při sklizni pórku objevíte vykousané chodbičky s hnědými kuklami a bělavými až nažloutlými larvami, značí to napadení vrtalkou pórovou. Vrtalka je šedočerná, malá moucha, která na jaře klade vajíčka na rozhraní bělavé a zelené části stonku póru. Nepohrdne ani česnekem a cibulí, takže pokud nepěstujete pórek, ale jiné cibuloviny, i tak musíte být neustále v pozoru. Vylíhlé larvy vyžírají chodbičky směrem k bázi rostliny a zde se kuklí. Někdy může být ve stonku více kukel i larev. Po klidové fázi se líhnou dospělé vrtalky, které během srpna opět kladou vajíčka na pór.

Jak lze proti vrtalce bojovat: stačí bílá netkaná textilie nebo heřmánek

Přímá ochrana proti vrtalce není dostupná, nicméně možnost ochrany je. Rostliny hned po výsadbě překryjte bílou netkanou textilií, tím zabráníte vrtalce, aby se k rostlinám dostala. Platí na ni i aroma heřmánku, takže mezi pór můžete vyset tuto léčivku, kterou rovněž využijete třeba na čaj. A nejdůležitější je, po sklizni pórku vždy pečlivě sesbírejte všechny napadené zbytky, ve kterých přezimují kukly.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada