Sezona rajčat právě začíná

Připomeňte si pěstitelské základy, které je nutné znát a dodržovat, abyste se dočkali bohaté úrody rajčat.

Tyčkové, nebo keříčkové rajče? 

  • Tyčková rajčata mají jeden výhon, který potřebuje zpevnění – rovnou nebo spirálovitou oporu. Jakmile objevíte v paždí listů vedlejší výhon, jemně ho prsty odštípněte. Silně vzrůstné odrůdy a naroubovaná rajčata můžete zapěstovat i se dvěma nebo třemi výhony. 
  • Keříčkové odrůdy naopak nechte volně růstvyštipování výhonů u nich odpadá (omezili byste tím tvorbu plodů). Můžete však rostlinu za sedmým listem zaštípnout, aby se lépe větvila. Keříčky nepotřebují oporu, jen nízko rostoucí větve upevněte tak, aby se plody nešpinily o zem. 
Vyvazování rajčat
Info ikona

Tyčková rajčata se nejčastěji vyvazují k dřevěným oporám nebo kovovým spirálovým tyčím.

Správná výsadba a hnojení rajčat

Rajčata se vysazují – podle klimatických podmínek a počasí – od začátku do konce května, zpravidla však v druhé polovině měsíce. V té době jsou už vyvinuty první hrozny květů. Před výsadbou zapravte do půdy kompost (3 litry na metr čtvereční) a rohovou moučku (100–150 gramů). Tyčková rajčata vysazujte hlouběji nebo našikmo – na „ponořené“ části stonku se vytvoří další kořeny, a zajistí tak rostlině lepší příjem živin. 

Hnojení přípravkem bohatým na vápník předejdete vzniku zelených vodnatých skvrn a později černání špiček plodů (můžete použít například přípravek Wuxal kalcium). Každé dva týdny rostlinám prospěje také přihnojení hnojivem na rajčata, příznivci biozahradničení jednou za 14 dní zalévají rajčata kopřivovou jíchou.

Kapková zavlaha
Info ikona

Úsporu vody a přitom dostatek vláhy ke každé rostlině zajistí kapková závlaha.

Kdy a jak sazenice rajčat zalévat

Hned po výsadbě rostlinu důkladně zalijte, aby se zemina spojila s kořenovým balem. Následně ale zalévejte úsporně, abyste podpořili tvorbu kořenů. V době, kdy se tvoří plody, potřebuje rostlina pravidelný vodní režim, protože při střídání období sucha a vlhka plody praskají. 

Jelikož kořeny rajčat dosahují až do hloubky 1,2 metru, je lepší zalít rostliny jednou za tři dny větším množstvím vody než každodenně povrchově zavlažovat. Při zálivce dejte pozor, abyste nezvlhčili listy, vlhkost podporuje rozvoj houbových chorob.

Dozrávající rajčata
Info ikona

Plody sklízených rajčat musejí být pevné, ne měkké. Z rostlin je sbírejte směrem odshora dolů.

Rajčata sklízejte v pravou chvíli

Opylení rajčat zajistí vítr a hmyz. Za vlhkého počasí však rostlinami v poledne zatřeste, aby se z prašníků uvolnil pyl.

Ve skleníku můžete sklízet první rajčata už v červnu, venku však budete muset počkat nejméně do poloviny července. Jako první dozrávají kulatá tyčková rajčata a také třešňové a keříkové odrůdy. Velká „masitá“ rajčata, jako je ’Oxheart’, začnou dozrávat o něco později – obvykle od srpna. Promyšleným výběrem odrůd tedy můžete rajčatovou sezonu prodloužit nejméně na čtyři měsíce. Ve skleníku nebo ve fóliovém krytu pak budete moci sklízet ještě v říjnu. 

Červené odrůdy jsou zralé, když je slupka plně vybarvená, plody se podvolují mírnému tlaku prstů a na omak jsou sametově hebké. U zelených, žlutých a pruhovaných rajčat se zralost rozlišuje o něco hůř: brzy ale získáte potřebnou zkušenost. Nenechte plody na rostlině zbytečně dlouho, u některých odrůd vede přezrání k praskání plodů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada