Pěstujte tuto zeleninu vedle sebe a dočkáte se obří úrody: získejte maximální sklizeň slaďoučké mrkve stejně, jako kdysi naše babičky

Smíšené záhony jsou tradičním způsobem pěstování zeleniny

Znalost prospěšných kombinací rostlin na jednom záhonu využívaly už naše babičky či prababičky, takže je to generacemi osvědčená, leč dnes zapomenutá, metoda, jak z jednoho záhonu vytěžit maximum. Díky tomu, že na jednom záhonu budeme pěstovat více druhů zeleniny, které se navzájem pozitivně ovlivňují, získáme z jednoho místa více zeleniny, a to několikrát do roka. Rostliny lze navíc pěstovat bez postřiků, takže si vypěstujete svoji biozeleninu a to se hodí nejen, máte-li v rodině malé dítě. Rostliny také mnohem lépe hospodaří s vodou a živinami, takže i v tomto případě jen ušetříte. Další nespornou výhodou je to, že výsadbou určitých rostlin ochráníte jinou plodinu před chorobami a škůdci, díky kterým by došlo ke snížení úrody.

Největším škůdcem mrkve je moucha

Už jste někdy sklidili mrkev, která byla různě proděravěná a vůbec vás nelákala ke konzumaci? S největší pravděpodobností ji napadla pochmurnatka mrkvová, což je asi ten největší problém při pěstování mrkve. Pochmurnatka je docela nenápadná moucha, která sama o sobě nebezpečná není, ale její larvy, které se vyvíjí v půdě a zde si pochutnávají na kořenech i na nadzemní části nejen mrkve, už ano. Jako prevenci lze využít řídkého výsevu, abyste nemuseli mrkve příliš jednotit. Je totiž dokázáno, že pochmurnatka cítí nať mrkve, ale i jiné kořenové zeleniny, na velké vzdálenosti a jakmile začnete mrkev protrhávat, nať rozhýbete a upozorníte tak tuto mouchu, že někde blízko ní je mrkev a problém je na světě. Naštěstí, vy ale budete tentokrát chytří a na pochmurnatku vyzrajete docela jednoduchým způsobem, vysadíte totiž k mrkvi toho správného souseda.

Jak mít zdravou a šťavnatou mrkev

Pochmurnatka nenapadá pouze mrkev, ale nepohrdne ani další kořenovou zeleninou, jako je petržel, pastinák či celer, takže určitě letos vyzkoušejte metodu, kterou využívaly i babičky.

Vysejte mrkev či petržel a do jejich blízkosti vysázejte cibuli, v tuto dobu už spíše sazečku. Miříkovité rostliny, kam patří kořenová zelenina, nejsou příbuzní s cibulovou zeleninou, a proto se mezi nimi nešíří společné choroby ani škůdci a ostrouhá právě i pochmurnatka. Díky typickému aroma cibulové zeleniny odpudíme i další škůdce jako jsou mšice, molice, nosatci či slimáci, takže cibulovou zeleninu určitě pěstujte v blízkosti kterékoliv jiné zeleniny.

Co sázet s mrkví

Jak již bylo řečeno, smíšené záhony, kde pěstujete více druhů zeleniny, mají být prospěšné pro všechny, takže naopak, i mrkev může ochránit cibuli, a to před muškou květilkou cibulovou, která způsobuje velké škody. Dočkáte se tedy zasloužené úrody od obou druhů zeleniny.

Jak se o smíšený záhon starat

Jelikož na jednom místě pěstujete minimálně dva druhy zeleniny, které mají odlišné nároky na závlahu, je i toto nutno zohlednit. V případě mrkve a cibule vysejte tři řádky mrkve a pak vysázejte řádek cibule, pak zase tři řádky mrkve a zase cibuli dle velikosti záhonu či vaší potřeby. Kořenová zelenina by měla být uprostřed, obklopena cibulí nebo česnekem. Díky tomu budete moci lépe přizpůsobit závlahu obou druhů.

Úvodní foto: Shutterstock

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada