Červenec v zahradě: Stačí 5 drobností a budete se z úrody radovat ještě na podzim

Galerie: Co potřebuje zahrada v červenci

Nenechte záhony zahálet: Červencové výsevy pro podzimní sklizeň

Nejspíš pomalu sklízíte saláty, cibuli nebo česnek. Nenechte půdu zahálet a na uvolněné místo teď vysejte další zeleninu. Sklízet ji budete v babím létě nebo časném podzimu. Vysévat toho můžete ještě celkem dost:

  • saláty a polníček pro svěží podzimní sklizně
  • špenát, který potěší i v chladnějších dnech
  • ředkvičky, které dozrají během pár týdnů
  • rané odrůdy mrkve
  • mangold jako odolnou a dekorativní listovou zeleninu

Nejdůležitějším úkolem po výsevu je udržet semínka ve vlhku. Teď v létě to může být někdy trochu problém, ale když čerstvě oseté záhony přikryjete bílou netkanou textilií, vláhu udržíte v zemi daleko déle. Zároveň tak ochráníte čerstvě naklíčené sazeničky před letním úpalem.

Jsou rajčata ovoce, nebo zelenina? Záleží, ve které zemi žijete. Červenou barvu plodů vždy neměly

www.nkz.cz

V červenci chraňte rostliny před nemocemi

Denní úpal, noční chládek, sem tam přeháňky, někdy i déletrvající deště a s nimi spojená vyšší vlhkost. Všechno toto jsou ideální podmínky pro šíření plísní. Platí, že prevence je účinnější a snazší, než pozdější léčba, a tak na nic nečekejte.

Teď se zaměřte především na rajčata, okurky a cukety. Rajčatům odstraňujte spodní listy, vyštipujte jim zálistky a rostliny držte co nejvzdušnější. Okurky pěstujte ideálně vertikálně. Ocení možnost pnout se po opoře a zároveň tak bude kolem rostlin proudit vzduch. 

Preventivně rostliny ošetřujte přírodními postřiky, které nástup plísně oddálí. Sáhnout můžete po babských receptech (mléko s vodou, česnekový výluh, třezalkový výluh) nebo si kupte některý z ověřených, např. Polyversum nebo Altelu.

Zalévejte tak, aby to mělo smysl

V horkém létě potřebuje zahrada vodu, ale méně je někdy více. Zapomeňte na každodenní lehké pokropení. Rostliny ocení vydatnou zálivku jednou za týden nebo za 14 dní. Důležité je zalévat opravdu pořádně, aby voda pronikla hluboko ke kořenům. Nejlepší čas na zalévání je ráno nebo večer, kdy se voda neodpaří tak rychle.

Aby půda lépe držela vláhu a méně se přehřívala, použijte mulč – vrstva posekané trávy, slámy nebo listí udrží vlhkost déle a zároveň zabrání růstu plevele.

Jak usušit rajčata a naložit je do oleje

www.nkz.cz

Červencový doping: Nezapomeňte hnojit

Rajčata, papriky i další plodová zelenina teď potřebují dostatek živin, aby vás v srpnu a září potěšila bohatou sklizní. Červenec je ideální pro přihnojení.

Použít můžete to, co máte po ruce:

  • kopřivovou jíchu jako zelené hnojivo
  • slepičince naředěné vodou
  • dřevěný popel, který dodá půdě draslík pro lepší zrání plodů

Hnojení provádějte formou zálivky, ideálně po vydatném dešti nebo zalití.

To nejhorší, co můžete udělat, je nesklízet

Je sice skvělé utrhnout si jen to, co hned sníte, ale jestli necháváte na keříčcích zralé plody, blokujete tím dozrávání dalších. Cukety a okurky sklízejte mladé, budou jemné a snížíte riziko jejich zhořknutí. Rajčata sklízejte průběžně, jakmile se pěkně vybarví. Předejdete tak jejich praskání a urychlíte zrání dalších.

Sklizeň není jen odměna za vaši práci, ale i způsob, jak zajistit, že rostliny zůstanou produktivní co nejdéle.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada