Záchrana vaší úrody je blíž, než si myslíte: Vyrobte si doma postřik, který plíseň na rajčatech zpomalí
Nástup plísně bramborové na rajčatech mohou zastavit domácí postřiky
Plíseň se na rajčatech objevuje každý rok, s téměř železnou pravidelností. Jde většinou jen o to, zabránit jejímu příliš brzkému nástupu. Nejsnadněji se plíseň bramborová šíří v teplých měsících roku, za deštivého počasí a vlhka. Proto je také důležité, nikdy nezalévat rajčata postřikem z hadice, ale vždy jen přímo ke kořenům. Zpravidla se také lépe brání rajčata, pěstovaná v pytlích nebo v samozavlažovacích kontejnerech pod přesahem střechy u stěny domu. Vysokou odolnost proti plísni bramborové vykazují také divoká rajčata, která se dnes s oblibou pěstují. Mají sice jen malé plody, ale ty bývají velmi chutné a sladké.
Co způsobuje plíseň a jak se choroba přenáší?
Plíseň bramborovou způsobuje patogen s názvem Phytophthora infestans. Jedná se o mikroorganismus, který se šíří za příhodného počasí větrem, a to i na vzdálenost několika kilometrů. Tento patogen nejčastěji přežívá zimu v hlízách brambor, proto je důležité, nikdy nevyhazovat napadené hlízy brambor, rajčata či nať napadených rostlin na kompost, ale je třeba je nechat zaschnout a spálit. Častým zdrojem infekce bývají i brambory zapomenuté po sklizni v půdě. Proto je paběrkování, tedy sběr drobných brambor, které po sklizni zůstaly na poli, nejen pro zemědělce velmi důležitý.
Jak se projevuje plíseň na rajčatech?
Jakmile se na počátku léta objeví vydatný déšť, obvykle to bývá i znamení, že se na listech rajčat začnou objevovat první příznaky napadení plísní. Jak se choroba projevuje?
- Na listech se objevují neohraničené, šedozelené, vodnaté skvrny.
- Později už bývají skvrny hnědé, které se rychle šíří a listy zasychají.
- Na plodech se také objevují šedozelené plošky, které se rychle zvětšují.
- Později plošky hnědnou a získávají vrásčitý povrch.
Domácí preventivní postřik z česneku
- 10-15 stroužků česneku
- 1 l vody
Na výrobu postřiku proti plísni na rajčatech použijte jednu paličku česneku, tedy asi 10-15 stroužků, podle velikosti. Česnek oloupejte a rozdrťte v lisu na česnek. Prolisovaný česnek vložte do 1 l vody a nechte asi 12 hodin louhovat. Druhý den přelijte přes jemné sítko a nalijte do rozprašovače. Aplikujte na listy rostlin, nejlépe brzy ráno, 1-2x za týden.
Domácí preventivní postřik z třezalky tečkované
- 400 g čerstvé nati třezalky tečkované
- 1 l vody
Čerstvou nať i s květy třezalky tečkované nasekejte nahrubo a vložte do 1 l vařící vody. Nechte vařit asi 20 minut a poté nechte ještě do druhého dne louhovat. Pak přeceďte přes plátno nebo jemné sítko a nalijte do postřikovače. Aplikujte na listy rajčat 1-2x týdně.
Jak se plíseň projevuje na listech rajčat, můžete vidět v naší fotogalerii.