Nejkrásnější druhy nejdéle kvetoucí trvalky: turany pochází z Mexika, hodí se na balkon i do zahrady

Turan není astra ani sedmikráska

Turany vypadají jako malé astry či sedmikrásky, některé skalkové druhy připomínají podběl. Turan (Erigeron sp.) má mnoho druhů a kultivarů a nad ostatními trvalkami vyniká především svojí délkou kvetení. Kvést totiž začíná již v dubnu, a to až do září, což ne každá trvalka dovede. Turany kvetou velmi bohatě, jsou naprosto nenáročné a hodí se jak pro pěstování v nádobách, tak i v záhoně či ve skalce. Dobře se rozrůstá a sám se dál vysemeňuje, takže o jeho množení se opravdu starat nemusíte.

Jak pěstovat turan

Jedná se o zcela nenáročné trvalky, které dorůstají výšky od 20 cm do 60 cm dle druhu. Turany pochází z Mexika a pro svůj růst preferují spíše plné slunce. Miluje kamenité a suché půdy, dobře se rozrůstá ve štěrkových zahradách. Pro bohatší kvetení je dobré, pokud odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme.

4 nejkrásnější druhy turanů: vyberte si svého favorita

1. Turan karvinského (Erigeron karvinskianus), kterému se díky jeho mexickému původu přezdívá také mexický turan, tvoří poléhavé, kvetoucí polštáře. Květy jsou podobné květům sedmikrásek, světle růžovo bílé barvy, kvete až do října. Květy jsou nejprve bílé a později změní barvu na růžovou, takže se jeví jako dvoubarevné. Dobře roste ve štěrkovitých záhonech, mezi spárami, u schodišť či v nádobě. Miluje slunce, zvládne i polostín, ale nemá rád přemokřené půdy. Se zálivkou to u turanů nemusíte přehánět.

2. Turan sivý (Erigeron glaucus) má výšku kolem 25 cm, kvete růžově a má výrazně plochý střed. Kvete od června do konce prázdnin, je mrazuvzdorný až do – 34 °C. Tento druh se umí velmi rychle rozrůst a z toho důvodu se nedoporučuje pro pěstování ve skalce, kterou by brzy celou pohltil. Nejlépe, pokud ho budete pěstovat zvlášť v nádobě nebo na záhonech.

3. Turan nádherný (Erigeron speciosus) je velmi podobný květům aster a na našich zahradách je nejvíce k vidění. Od aster je odlišíte hlavně dobou kvetení, protože turany kvetou již v první polovině léta. Dorůstá až do výšky 60 cm, takže se hodí pro pěstování v trvalkových záhonech či v nádobě na balkoně. Díky dvé výšce můžete tento druh turanu využít k řezu, výhodou je, že má poměrně pevný stonek a ve váze dlouho vydrží. Rovněž přitahuje opylovače a je mrazuvzdorný až do -30 °C.

4. Turan zlatý (Erigeron aureus) se řadí mezi skalničky, neboť dorůstá pouze výšky kolem 10-15 cm. Je zajímavý především díky nezvyklé barvě květů, která je hodně svítivě žlutá a můžete si ho splést s podbělem. Velmi dobře se mu daří nejen ve skalce, ale i na okraji záhonu, v nádobě či v kamenných korytech.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada