Škornice v záhonech zjara ostříhejte. Vyniknou tak jejich květy a nové listy

Stálezelené, resp. převážně v zimě zelené, a poloopadavé druhy a odrůdy škornic (Epimedium) jsou vysazovány především jako půdopokryvné rostliny. Poté, co se ujmou, totiž dokážou pod stromy vytvořit koberce, které nedají plevelům prostor k růstu.

Pročistěte škornice a odstraňte staré listy

Část zelených listů škornic se na podzim vybarvuje do červena. Při mírném průběhu zimy, mohou listy vypadat docela atraktivně i v tomto ročním období, po drsných suchých zimách jsou však často hnědé a nepříliš vzhledné

Před vyrašením nových výhonů se proto vyplatí (jakmile přestane hrozit holomráz), staré výhony a listy stálezelených škornic odstranit. Zatímco malé záhony snadno zvládnete vyčistit ručně a na větších můžete pomocí plotových nůžek zastřihnout rostliny u země, na velkých plochách se uplatní spíše sekačka na trávu s vysoko nastavenými noži.  

Po odstranění husté vrstvy listů lépe vyniknou jemně tvarované květy škornic, které se objevují od dubna. Atraktivní jsou také svěže zelené mladé listy s bronzově červeným nádechem nebo kresbou, které během krátké doby opět vytvoří husté porosty. Pozor ale, v prvním roce po vysazení nechte staré listy být. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada