Co dělat, když jalovci začnou „rezavět“ konce větví

Konkrétně se jedná o houbu Diaporthe juniperivora  (dříve Phomopsis juniperovora) a Kabatina juniperi. Rozlišit obě houby pouze na základě symptomů je nemožné a lze to pouze mikroskopicky

Infekce jalovce houbami a příznaky napadení

Na jaře, za vlhkého počasí, infikuje mladé jehlice na koncových částech výhonů houba Diaporthe. Staré, vyzrálé jehlice jsou k infekci odolné. Infekce houbou Kabatina se objevuje na podzim, často po předchozím mechanickém poškození či posátí hmyzem. 

Jehlicovité listy infikované houbou Diaporthe se nejprve zbarvují do matně rezavé až hnědé a v konečné fázi jsou popelavě šedé. Většinou odumírá 10 až 25 cm vrcholové části výhonů. O příznacích infekce houbou Kabatina svědčí ztráta leskle zelené barvy, jehlice jsou matné, poté rezavé nebo nažloutlé až načervenalé. Ve většině případů Kabatina nezpůsobuje masivní odumírání výhonů. 

Kdy a čím jalovec před houbami chránit

Ochrana proti oběma houbám je založena na odstranění a spálení napadených částí a následném fungicidním ošetření, a to na jaře, jakmile se obnoví růst, 2krát po 10–14 dnech. K ošetření lze použít např. přípravky obsahující mankozeb (většinou už ale nejsou povoleny) či přípravek Kocide.

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.