Rozkvetlé fialky oznamují, že jaro je tady: Vyberte si ty nejkrásnější druhy i na balkon a kombinujte je s dalšími rostlinami

Jak vypadá violka vonná

Violka vonná (Viola odorata) je přesný botanický název pro fialku a existuje jich několik druhů, literatura uvádí, že existuje až 650 druhů violek. Není to tedy pouze ta, kterou znáte z louky či babiččiny zahrádky, ale je celá řada dalších, stejně krásných druhů, které po zimě rozhodně vykouzlí úsměv na tváři. Kromě tradiční, modrofialové barvy květů, můžeme pěstovat také s květy barvy bílé, růžové i světle žluté. Fialky jsou vysoké od 10 do 25 cm a kvetou od března do června a pak ještě od října do května, dle druhu.

Fialky milovali už v antice

Fialky byly oblíbenými rostlinami již v antice, kde se z violky vonné vyráběly věnečky a měly nezastupitelné místo při náboženských obřadech a soukromých oslavách. V 19. století se fialka stala módním doplňkem, protože dámy i pánové své oblečení často zdobili právě fialkou. Zahradnictví v té době proto pěstovala fialky s dlouhým stonkem, aby bylo možné ji použít k řezu.

Jak pěstovat fialky

Fialky jsou velmi nenáročné jarní krásky a často se objeví samovolně ve vašem trávníku. Řada lidí ji tak bere jako plevel, ale my, milovníci této květiny, ji chráníme vlastním tělem. Je to rostlina velmi nenáročná, nevyžaduje žádnou speciální péči a máte-li přírodní či venkovskou zahradu a´la anglická zahrada, můžete fialky využít jako půdopokryvnou rostlinu pod keře či stromy, nebo na okraj záhonu. Dobře prosperuje na slunci či polostínu v mírně vlhké, ale i suché půdě.  Stejně dobře se jí bude dařit i v nádobě na balkoně či terase, takže nemáte-li zahradu, i vy se můžete těšit z její krásy a hlavně vůně.

Další druhy fialek jsou rovněž krásné

Kromě fialky vonné, té klasické, kterou všichni známe, můžete na své zahradě či v nádobě pěstovat i další druhy. Naší fialce se nejvíce podobá violka floridská (Viola sororia), která je větší, má i větší květy a začíná kvést v době, kdy fialka vonná odkvétá, tedy od dubna až května. Bohužel ale nevoní. Dalším druhem je violka ostruhatá (Viola cornuta), která připomíná malé macešky, kvete v různých barevných odstínech a dobře se kombinuje s jinými, jarními rostlinami. Krásné kombinace docílíte například kombinací violek se sedmikráskami a pomněnkami, s cibulovinami nebo klidně s bylinkami jako je rozmarýn a mateřídouška, dobře se jí daří i různých nádobách.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada