Fialku zná každý. Ale co ostatní violky? Možná zrovna ony vám na zahradě chybějí

Celosvětově existuje přibližně 650 druhů violek. U nás jsou původní např. violka vonná, psí, lesní, rolní či trojbarevná. Violka ostruhatá pochází z Pyrenejí. V zahradě pěstované jedno-, dvou- i víceleté odrůdy dosahují výšky 10–25 cm. Mají rády slunná až polostinná místa a kvetou od března do června a od října do května, a to květy bílými až tmavě fialovými i vícebarevnými v mnoha odstínech. 

Violka floridská (Viola sororia) ’Freckles’
Info ikona

Fialově tečkované květy violky floridské ‘Freckles’ (Viola sororia) se objevují po odkvětu violek vonných (V. odorata), často až v květnu. Jako všechny violky se také tato odrůda dobře šíří samovýsevem. 

Foto: Shutterstock

Violka vonná se největší oblibě těšila v 19. století 

Už v antice měly věnce z violky vonné neodmyslitelné místo při náboženských obřadech a soukromých oslavách. Také v pozdějších dobách se tato intenzivně vonící květinka těšila oblibě, ale v 19. století se stala vysloveně módním doplňkem: dámy a pánové rádi zdobili své oblečení fialkovou kytičkou. Zahradnictví proto pěstovala odrůdy s dlouhými květními stopkami k řezu. Někdejší slávu fialek dodnes připomínají také historické ilustrace nebo dekorace na babiččiných šálcích. 

Mnoho odrůd violek znamená mnoho různých barev

Na oblibě violky vonné (Viola odorata) má zásluhu nejen její prostý půvab, ale i velký počet odrůd. Ty vznikly především v 19. století, například mimořádně bohatě kvetoucí ’Königin Charlotte’ a ’Baronne Alice de Rothschild’. Obě se vyznačují tmavě fialovými květy na dlouhých stopkách. Ale na výběr jsou k dispozici také bíle, růžově a dokonce i světle žlutě kvetoucí odrůdy. Je jim společné, že jsou nenáročné, stejně jako původní druh, a dobře se šíří semeny a výběžky, takže časem vytvoří husté koberce částečně stálezelených listů. 

Violka floridská má sice větší květy, které ale nevoní 

Naší violce vonné se podobá severoamerická violka floridská (V. sororia). Je však většinou vzrůstnější, má větší květy, které se otevírají až v době, kdy violka vonná už odkvétá, tedy od dubna nebo od května. Kromě toho musíte u tohoto druhu oželet sladkou vůni

Tato vytrvalá violka je nejen půvabnou okrasou přírodních záhonů, kde se časem dokáže rozrůst v půvabné koberce, ale i květináčů. Přesto se na terasách uplatňuje jen málo ve srovnání s jedno- nebo dvouletými pěstovanými druhy violek. Milovníky bílé barvy potěší odrůda ’Albiflora’, ’Rubra’ kvete červeně a odrůda ’Freckles’ má skvrnité květy. 

Violky rohaté vyniknou sólo i v kombinaci s cibulovinami 

Nepřekonatelnou hrou barev na jaře lákají především malokvěté odrůdy violky rohaté, resp. ostruhaté (V. cornuta). Tyto vytrvale kvetoucí violky vyniknou jako sólisté, ale dají se také nádherně kombinovat s jinými jednoletkami a cibulovinami, nebo dokonce s víceletými bylinkami.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada