Velké pokojovky vyplní prázdné kouty, rozčlení prostor a zvlhčí vzduch

Velké pokojové rostliny, pokud jde o bytovou tvorbu, svým impozantním vzhledem oživí prázdné rohy, podtrhnou třetí rozměr prostoru a někdy na sebe strhnou všechnu pozornost. 

Velké rostliny rozčlení prostor

Zelení giganti jsou obzvlášť příhodní také pro nenásilné rozčlenění větších místností. Vynikající jsou pro tento účel především do výšky rostoucí druhy, jako fíkovník lyrový (Ficus lyrata) nebo juky (Yucca). V prostorném bytě by neměla chybět ani obří monstera skvostná (Monstera deliciosa). Na správně vybraném místě naroste do výšky tři až pět metrů a její sytě zelené listy se „rozbalí“ až do 50cm šířky. 

Rostliny jako zvlhčovače vzduchu

Zelené rostliny navíc fungují jako přírodní zvlhčovače vzduchu. Platí tu: čím větší plocha listů, tím větší účinek. V jejich blízkosti se tak budete cítit svěží a pravděpodobně vás nebude trápit ani suchá pleť

Pravidelné přesazování velkých rostlin 

Zdárný růst domácích obrů podpoří pravidelné přesazování. Pokud se totiž rostliny tísní v hodně malém květináči, nedokážou překročit určitou velikost. Pro stálý a zdravý růst je ale rozhodně vhodnější rostliny jednou za rok přesadit než jim hned zpočátku dopřát příliš velký květináč. 

Jak se o velké pokojovky starat 

S trochou péče se obři z říše rostlin budou rozvíjet do krásy a byt promění v útulnou zelenou oázu. Nezapomeňte čas od času hebkým hadrem setřít prach usazený na listech. A pokud budete své zelené spolubydlící pravidelně rosit měkkou vodou, bude se na nich prach usazovat méně. Naplníte-li rozprašovač temperovanou dešťovou nebo destilovanou vodou, předejdete ulpívání vodního kamene a tvorbě bílých skvrn na listech. Pravidelně také kontrolujte přítomnost škůdců. V případě potřeby zakročte včas, protože u velkých pokojovek je boj s nimi obzvlášť svízelný. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada