Trvalky vyberte dle stanoviště i prostoru
Až budete sepisovat svůj seznam podrostových trvalek, které nutně potřebujete do své zahrady vysadit, pár věcí byste si měli uvědomit. Tou první je, že nikdy nesmíte trvalky vybírat pouze podle toho, jak se vám líbí, ale vždy podle toho, jaké podmínky panují na daném stanovišti, kam chcete rostliny vysadit. Je ve stínu, polostínu nebo dokonce na slunci? Jaké další druhy zde rostou? Nebudou si rostliny navzájem konkurovat? Pokud si nejste jisti, zda váš výběr je ten správný, obraťte se o radu přímo na pracovníka v zahradnictví. Ve většině případů jednotlivé rostliny znají a budou schopni vybrat druh do vašich konkrétních podmínek.
Proč se některým druhům říká půdopokryvné
Půdopokryvné nebo také kobercové rostliny jsou takové, které mají nízký a natolik hustý vzrůst, že vytváří souvislý porost. Takový porost pak brání růstu plevelů a šetří půdní vláhu, nehledě na to, že tyto rostliny jsou velmi nenáročné na pěstování a lze je tak pěstovat i na místech, kde se jiným rostlinám nelíbí. Z hlediska využití jsou tedy velmi praktické a hodí se takřka do každé zahrady.
1. Pozdně jarní podrostové trvalky do stínu
Osázení stinných míst bývá složitější, nicméně stávající sortiment rostlin nám dovoluje vybrat si mezi dostatečně velkým množstvím podrostových trvalek. Výhodnější jsou druhy stálezelené, které svoji funkci rostlinného krytu neztrácejí ani přes zimu.
- Plicník (Pulmonaria officinalis) se hodí do stínu a polostínu, preferuje živnou půdu obohacenou o kompost. Právě u plicníku se objevuje jedna zajímavost, a to změna barvy květu. Jsou-li květy opylené, jsou modré, kdežto jsou-li ještě včelkami neopylené, jsou růžové.
- Barvínek (Vinca sp.) je stálezelená půdopokryvná rostlina, která se dokáže velmi rychle rozrůst, a to někdy až tak agresivně, že pokryje i ostatní rostliny. Nechcete-li, aby vaši zahradu ovládl právě barvínek, musíte ho redukovat v růstu. Barvínek se nejčastěji využívá pro osázení stinných míst, kam dodá barvu, nicméně poroste i v polostínu či na slunci, nevadí mu sucho, ani vlhko.
- Tlustonitník (Pachysandra terminalis) je stálezelená trvalka, která má i zajímavé bílé květy. Tlustonitník dokáže vytvořit souvislý, zelený porost, ale není tak agresivní v růstu jako výše zmíněný barvínek.
- Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) je sázka na jistotu v případě, že kromě půdního pokryvu uvítáte také krásné a bohaté květy. Zběhovec může mít různě panašované listy a květy v různých odstínech modré nebo bílé.
- Škornice (Epimedium sp). mohou být stálezelené i opadavé druhy (například škornice červená na podzim opadává). Škornice mají nejen krásné a exoticky vyhlížející květy, ale také velmi pestře zbarvené listy, které bývají na dlouhém řapíku a lze je stejně jako květy řezat do vázy, nebo použít do aranžmá ze živých rostlin.
2. Trvalky kvetoucí v létě
V letních měsících kvete celá řada trvalek, ne všechny ale je možno označit jako podrostové.
- Mezi takové stálice patří určitě hosty neboli bohyšky, které porostou jak ve stínu či polostínu, tak i na slunci.
- Čechrava (Astilbe sp.) je trvalka, kterou lze dle kultivaru a druhu použít k řezu do vázy. Čechravy nás upoutají především svým květenstvím, což je lata nejčastěji růžové barvy. Čechravy preferují spíše vlhčí půdy, proto se vysazují poblíž vodních toků. Pokud je ale budete moci pravidelně zalévat, vysaďte je klidně i na slunce.
- Konvalinka (Convallaria majalis) se sice může jevit jako křehká kráska, nicméně může být pěkně nebezpečná. Láká nás sice na své drobné, bílé a vonné květy, ale celá rostlina je jedovatá, zejména pak listy. Její červené plody ve tvaru bobule mohou malé děti lákat k pozření. Konvalinky jsou ale vděčné trvalky, které se dokážou sami šířit podzemními oddenky a pokrýt tak poměrně velkou plochu pod stromy.
- Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum) je klasická trvalka, která se dle druhu a kultivaru pohybuje v různých velikostech. Tento druh kakostu je půdopokryvný, naprosto nenáročný, odolný na nepříznivé podmínky a kromě toho, že dokonale poroste pod stromy, má ještě krásné, většinou růžové květy.
3. Trvalky kvetoucí na podzim
- Kirengešoma dlanitá (Kirengeshoma palmata) je poměrně raritou mezi podrostovými trvalkami a dala by se nazvat tzv. podpultovkou, není totiž běžně k sehnání. Ačkoliv to dle jejího krkolomného názvu nevypadá, kirengešoma je naprosto nenáročná trvalka a dorůstá do výšky 60 cm. Zaujme jednak svými listy, které se podobají listům javoru, a samozřejmě svými květy, které jsou zvonkovité, mírně rozevřené a připomínají kapku. Mají žlutou barvu a kvetou od srpna do září.
- Sasanka hupejská (Anemone hupehensis) je oblíbený druh sasanek s velkými květy v různých barvách, nejčastěji však v bílé či v různých odstínech růžové. Sasanky milují polostín a vlhčí půdy, proto se jim tolik daří poblíž vodních toků. Dorůstají do výšky 60 cm, lze ji sice využít k řezu, ale květy ve váze nemají příliš dlouhou životnost. Kvetou od srpna až do prvních mrazíků.
- Astra srdcolistá (Aster cordifolius) vytváří velké množství drobných, světle fialovomodrých květů s červenožlutým středem a úzkými květními plátky.
Pokud nevíte, jak uvedené podrostové rostliny vypadají, podívejte se do naší galerie.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.