Máte zahradu vystavenou větru? Vysaďte některou z těchto rostlin, které ho snáší, a můžete v klidu spát

Proč je vítr pro rostliny problém

Možná si říkáte, proč by měl být vítr pro rostliny takový problém? Nemluvíme o nějakém tom vánku, který je naopak v horkém létě pro rostliny vítaný, ale o silném větru, který málokdy ustane a dokáže napáchat nejen na zahradě velké škody. Vítr totiž svým prouděním rostlinám a půdě odebírá vodu a půdu rychleji vysuší. Nemáte-li vyřešenou pravidelnou závlahu v podobě automatického závlahového systému, pak je právě nedostatek vody a vysoušení půdy kolem rostlin důvod, proč daná rostlina uhyne. Kromě výběru vhodného druhu máme i jiné možnosti, které nám nepříznivý účinek na rostliny dokážou minimalizovat.

Jak rostliny ochránit proti větru

Kromě toho, že si představíme konkrétní druhy rostlin, kterým vítr nevadí, je důležité podotknout, že obecně jsou na větrná stanoviště vhodné takové druhy, které mají malé a kožovité listy, jejichž povrch je kryt voskovým povlakem nebo chloupky, čímž si rostlina dokáže vodu v těle udržet. Další variantou, čím můžeme rostlinám pomoci, je ochránit je výsadbou živého plotu, který zmírní sílu větru.

S čím kombinovat těchto 5 druhů žlutě kvetoucích trvalek: pro správnou kombinaci barev slouží méně známá aranžérská pomůcka

www.nkz.cz

Tyto druhy rostlin klidně vysaďte na větrné stanoviště

Na stanoviště, kde hlavní roli hraje silný vítr, můžete vysadit následující druhy rostlin. Co se týče rodů, tak vítr dobře snášejí druhy přirozeně rostoucí na horách. Vše, co má druhový název horský či horská, bude na těchto stanovištích růst. Dále se zde daří travinám, které díky úzkým listům nevypařují tolik vody a vysušené půdy lépe zvládají.

1. Chrpa

Chrpa horská (Centauera montana) je klasická trvalka, která dnes roste nejen ve venkovských zahradách. Chrpy jsou velmi nenáročné trvalky a dnešní sortiment nabízí celou řadu kultivarů i s jinými než klasickými modrými květy.

2. Vřesy a vřesovce

Vřesy (Calluna sp.) a vřesovce (Erica sp.) jsou typické vřesovištní rostliny, které pro svůj zdravý růst vyžadují kyselou půdu. Ačkoliv si mnozí myslí, že tyto keříky porostou pouze ve stínu či polostínu, nemusíte mít obavy, klidně je vysaďte i na slunce. Mnohem důležitější je pro ně totiž pravidelná zálivka, a to i v zimě, na což mnozí pěstitelé zapomínají a pak se velmi podivují nad tím, proč jim na jaře keříky neobrazí.

 

Ošetřujte trvalky jako profíci: Naučte se používat metodu Chelsea chop a budete za hvězdy

www.nkz.cz

3. Bělotrn

Bělotrn modrý (Echinops ritro) je krásná, ale stále nedoceněná trvalka, která připomíná bodlák. Bělotrn dorůstá do výšky 80 cm a je okrasný především svým kulovitým květenstvím nejčastěji fialovomodré barvy.

4. Kavyl

Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima ´Ponytails´) je oblíbená okrasná travina, která se ve větru krásně vlní a dodává tak zahradě dynamiku a pohyb. Má tenké elegantní listy a je příjemná na dotyk.

 

Nejkrásnější a nejodolnější dvouletkou je maceška: Při jejím pěstování si ale dejte pozor na jednu zásadní věc, jinak ji nevědomky zahubíte

www.nkz.cz

5. Kakost

Kakost krvavý (Geranium sanquineum) je půdopokryvná trvalka s miskovitými květy, která si libuje na slunci i v polostínu. Kakosty jsou téměř nezničitelné trvalky, které jsou mrazuvzdorné a slimáci se jim vyhýbají obloukem.

6. Hloh

Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) je nejčastěji keř nebo i strom, který se v současné době často objevuje v našich zahradách v podobě různých vyšlechtěných kultivarů, často i na kmínku. Hlohy se řadí do čeledi růžovité, kam patří třeba jabloně nebo hrušně. V tuto dobu kvetou velmi bohatě bílými květy a na podzim keř krášlí výrazné plody v podobě bobulí červené barvy.

Nejkrásnější barevné kombinace letniček: Vyzkoušejte těchto 5 kombinací a oslňte barvami všechny kolem

www.nkz.cz

7. Šanta

Šanta (Nepeta x faassennii) je trvalka, která z dálky velmi připomíná levanduli, ale poměrně výrazný rozdíl mezi těmito dvěma trvalkami pocítíte ve chvíli, kdy jejich listy promnete mezi prsty. Šanta nám totiž příliš nevoní, ale její vůně přitahuje hlavně kočky, pro ně je to doslova parfém. Chcete-li tedy na svoji zahradu přilákat všechny kočky z okolí, vysaďte si šantu. Šanta kvete po celé léto a láká opylovače.

 

8. Begonie hlíznatá

Begonie hlíznatá (Begonia tuberhybrida) je oblíbenou rostlinou do stínu a kvete až do prvních mrazů, nezapomeňte ji chránit před průvanem. Begonie kvete v široké škále barev.

Begonii a další rostliny prospívající ve větru najdete v naší fotogalerii.

GALERIE: Vítr není pro některé druhy rostlin žádný problém

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada