Nebezpečnou konvalinku zkombinujte s těmito trvalkami a pro klid duše ji nahraďte málo známým krasavcem

Jak konvalinka vypadá

Konvalinky dorůstají do výšky kolem 20 cm a mají plazivé větvené oddenky. Listy bývají zpravidla dva, ale mohou být výjimečně i tři, jsou tmavě zelené, jednoduché a lysé. Konvalinka kvete od května do července a květy vyrůstají v řídkém jednostranném hroznu neseném na přímém stvolu. Květy jsou zvonkovité s 6 odstálými až ohnutými cípy. Plody jsou jedovaté, jasně červené bobule, ve kterých jsou dvě až šest semínek.

Se kterými rostlinami si konvalinka rozumí?

Konvalinka (Convallaria majalis) se především v době květu, tzn. od května do července dle kultivaru, bude dobře kombinovat se všemi trvalkami, které mají podobné nároky na stanoviště jako ona. Mezi ty nejčastější parťáky pro konvalinky tak patří hosty neboli bohyšky (Hosta sieboldiana), nejlépe nějaký kultivar s bíle panašovanými listy. Dalšími spojenci konvalinek mohou být čechravy (Astilbe  sp.), bergénie (Bergenia sp.), bíle kvetoucí zběhovce (Ajuga sp.) nebo škornice (Epimedium sp.).  Určitě je nevysazujte do blízkosti barvínku(Vinca sp.), který dokáže růst velmi agresivně a konvalinka by na daném stanovišti živořila.

Konvalinka vonná: Půvabná trvalka s bílými kvítky nádherně voní, ale je silně jedovatá. Pozor na záměnu s česnekem mědvědím

www.nkz.cz

Co je na konvalince jedovatého

Jak již bylo řečeno, konvalinka patří mezi jedovaté rostliny a může být nebezpečná především pro malé děti nebo i pro domácí zvířata. U malých dětí buďte opatrní zejména v období po odkvětu, kdy se na rostlině objevují červené plody, které mohou připomínat bonbony. Na zahradu, kde rostou konvalinky, nepouštějte ani hospodářská zvířata, která by mohla listy spásat. Jedná se třeba o slepice, které rády ozobávají vše, co je zelené. Jedovaté jsou především listy a plody, jedovaté glykosidy se nachází dokonce i ve vodě ve váze, ve které konvalinku máte. Oblast, kde se konvalinka běžně a bezpečně používá, je při výrobě mýdel, parfémů nebo šňupacích tabáků.

Jak se otrava konvalinkou projevuje

Pokud pozřete listy nebo plody, otrava se projevuje nevolností, závratěmi, zvracením, průjmem, srdeční slabostí až kolapsem. Životu nebezpečné je požití i méně než 5 plodů, a pokud se tak stane, je vždy nutná hospitalizace v nemocnici, kde následuje výplach žaludku, a to ideálně hodinu po požití. První pomoc při požití jedovatých plodů bývá podání aktivního uhlí a to minimálně 5-8 rozdrcených tablet smíchaných s nápojem. Vždy ale vše konzultujte se svým lékařem.

Pozor! Tyto rostliny ve vaší zahradě a okolí jsou jedovaté a nikdy byste se jich neměli ani dotýkat: kam se případně obrátit o pomoc?

www.nkz.cz

Nebezpečnou konvalinku nahraďte jinou kráskou

Pokud jsme vás vystrašili a vy se teď bojíte na výsadbu konvalinky do zahrady nebo nádoby jen pomyslet, máme pro vás dobrou zprávu. Tuto trvalku totiž můžete s klidem nahradit jiným druhem, který má velmi podobné květy jako právě konvalinka a není pro vás ani vaše děti nijak nebezpečná. Jedná se o okrasnou travinusedoulek plochostvolý (Ophiopogon planiscapus 'Niger'), která stále nemá v našich zahradách své pevně dané místo.Poroste vám jak na volném záhoně mezi trvalkami, tak i v nádobě někde na balkoně či terase. 

Konvalinku vysaďte spolu s těmito druhy

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada