Tím, že vysadíte traviny do zahrady, dodáte prostoru pohyb, dynamiku a vzdušnost. Pokud je navíc zkombinujete s vhodnými rostlinami, výsledek bude geniální. Traviny jsou naprosto nenáročné na pěstování a budou nějakou dobu po výsadbě vyžadovat pouze pravidelnou závlahu.
Jaké rostliny k travinám zvolit? Dodržte tato 4 pravidla
1. Vybírejte druhy s podobnými nároky
Pokud hledáte vhodné parťáky k okrasným travinám, vždy vybírejte mezi druhy, které mají podobné či ideálně úplně stejné nároky na pěstování jako právě daná travina. Díky tomu se vám o všechny rostliny bude lépe starat a odpadne vám tak problematika dělené péče.
2. Vysazujte ve skupinách
Aby kterákoliv výsadba rostlin stejného druhu vynikla co nejvíce, vždy vysazujte více kusů k sobě a vyhněte se osamoceným jendotlivcům. Dobře vynikne lichý počet a nejčastěji se tak vysazuje k sobě 3 až 5 kusů stejné rostliny. Ve skupině vyniknou nejen traviny, ale i trvalky.
3. Hlídejte si výšku
Ještě před tím, než vysadíte danou rostlinu, ať už travinu nebo trvalku, zjistěte si, jaké výšky dorůstá v dospělosti. Většinou platí, že vyšší druhy travin se vysazují do zadních partií a nižší trvalky před ně.
4. Brzy na jaře traviny ošetřete
Ačkoliv na tuto věc upozorňujeme již několik let, stále se najde mezi lidmi někdo, kdo traviny ostříhá ještě na podzim. A to je právě velká chyba, díky které o traviny často přijdete.Okrasné traviny seřízněte vždy na jaře v době, kdy nehrozí žádné velké mrazy, a buďte při řezu opatrní, abyste nepoškodili právě rašící listy.
Proč se traviny dobře snoubí s trvalkami
Podíváte – li se na nějakou fotografii zahrad, kde hlavní roli hrají traviny, ve většině případů uvidíte, že vyšší trvalky jsou vysázeny poblíž travin. Díky tomu totiž vzniká krásná kombinace vzdušných rostlin.
- Traviny vytváří výrazný kontrast k jemnému olistění trvalek, a pokud oba druhy dobře nakombinujete, nevyžadují vůbec žádnou údržbu.
- Kombinace travin a trvalek také poskytuje úkryt pro hmyz a drobné živočichy, a díky tomu se zvyšuje biologická rozmanitost zahrady.
Jaké kombinace trvalek a trav vysadit?
1. Dochan
Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) je krásná a v dospělosti poměrně výrazná travina, která se vyznačuje nádhernými klásky, jež se pohupují ve větru, a kterou lze využít jako doplňkovou rostlinu do kytice ze zahrady. Dochan se dobře kombinuje s trvalkami, jako je třapatkovka, sporýš argentinský či svíčkovec.
2. Kavyl
Kavyl (Stipa sp.) je v současnosti stále více oblíbená travina, a to pro svoji svěže zelenou barvu a jemné olistění, protože listy kavylu jsou na dotyk hebké a příjemné. Velmi často se kavyl vysazujte třeba pod břízy, kde vzniká kontrast mezi zelenou barvou jeho listů a bíločernou kůrou břízy. Dále si kavyl rozumí se šalvějí hajní, rozrazilem klasnatým nebo nízkým kultivarem svíčkovce.
3. Proso
Proso (Panicum sp.) je velmi výraznou travinou, a to obzvláště u některých kultivarů, které mají až křiklavě modrosivé listy. Proso si dobře rozumí třeba s třapatkou či třapatkovkou.
4. Ozdobnice
Ozdobnice (Miscanthus sp.) má řadu druhů a kultivarů, které se mezi sebou liší nejen barvou a tvarem klásků, ale také výškou a zajímavou barvou listů. Mezi ozdobnicemi tak naleznete nižší kultivary, které můžete s klidem pěstovat v nádobě, ale i obry, které z dálky vypadají spíše jako bambus, nežli jako ozdobnice. Velmi krásný kontrast vytváří ozdobnice s rozchodníkem, který společně s ní vytváří dlouhodobou podzimní dekoraci zahrady.
5. Třtina
Třtina (Calamagrostis sp.) je opět výraznou travinou s nápadným květenstvím, které často dělá okrasu zahrady po celou zimu. Velmi působivě vynikne v kombinaci se šalvějí hajní nebo s astrami, kdy opět získáte nádhernou podzimní dekoraci.
6. Sedoulek
Sedoulek plochostvolý (Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens') je nejkrásnější kultivar tohoto druhu, a to díky své barvě listů. Ta je totiž tak tmavě fialová, že vypadá jako černá, a jeho květy pak vypadají stejně jako květy konvalinek. Díky speciálnímu zbarvení listů se sedoulek krásně vyjímá s čechravou, především s jejími růžově kvetoucími kultivary.
Pokud netušíte, jak jednotlivé traviny vypadají, podívejte se do naší galerie.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.