Čechrava poroste i na slunci, ale pozor na půdu
V odborné literatuře se dočtete, že čechravy preferují spíše polostín až stín a vlhčí půdy. I z tohoto důvodu se často vysazují podél potoků, jezírek či jakýchkoliv vodních ploch v zahradě. Nicméně pokud na zahradě žádný stín nemáte, a přesto byste tuto krásku chtěli pěstovat, nebojte se toho. Čechravu můžete pěstovat i na slunci, ale nikdy pod ní nesmí vyschnout půda. Takže buď ji budete pravidelně zalévat, nebo do trvalkového záhonu instalujete automatickou kapkovou závlahu, která vám problém vyřeší. Rozhodně ale čechravu nevysazujte do zásadité a jílovité půdy, tam vám neporoste.
Květy čechravy vás uchvátí
Listy čechravy jsou přízemní a řapíkaté. To, co na čechravě nejvíce obdivujeme, je především její květenství. Jedná se totiž o velmi nápadnou terminální, péřitou latu, tvořenou drobnými květy. Barvy květů jsou různé dle kultivaru a druhu, takže si můžete vybrat květy v barvě bílé, v různých odstínech růžové až po tmavě červenou. Květenství je natolik krásné, že se využívá do různých kytic a zahradních aranžmá, ve váze vydrží poměrně dlouho. Kvete od června do srpna. Odkvetlé květy na zimu nestříhejte a ponechte je na rostlině až do jara. Suchá květenství vám totiž budou dělat ozdobu zahrady v zimním období.
Jaké má čechrava nároky
Kromě toho, že ji vysadíte na vhodné stanoviště a budete jí dopřávat dostatečnou zálivku, můžete čechravě přilepšit také organickým hnojivem, nejlépe kompostem, který do půdy přidejte vždy na jaře. Občas čechravy trpí padlím nebo skvrnitostí.
Čechravu si můžete namnožit
Jestliže se vám čechrava líbí a chtěli byste více rostlin, buď požádáte hodného souseda, který se s vámi o ni rozdělí, nebo si ji namnožíte. Je to velmi snadné a postupujete úplně stejně jako u jiných trvalek. Čechravy se množí na jaře dělením trsů. Při dělení trsů jen nezapomeňte odstranit staré části oddenků, které by mohly zahnívat.
Tyto 3 druhy čechrav jsou na zahradách nejčastější
1. Čechrava Arendsova
Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii) je ten nejčastější druh čechravy, který se pěstuje na našich zahradách. Listy raší na jaře a vytváří hustý porost. Květy jsou dle kultivarů v různých odstínech růžové barvy nebo čistě bílé. Tento druh čechravy dorůstá do výšky 50 až 70 cm a díky tomu je vhodný také jako trvalka k řezu. Vyhovuje jí kyselé pH půdy, ale není nezbytné. Klidně ji tedy vysaďte do vřesoviště k ostatním kyselomilným druhům.
2. Čechrava japonská
Čechrava japonská (Astilbe japonica) bývá o trochu nižší, ale jen nepatrně. Jedná se o německou odrůdu, která byla vyšlechtěna v roce 1930. Roste středně rychle, její květenství je mnohem hustější, než u předchozího druhu, láká motýly a jiný hmyz.
3. Čechrava čínská
Čechrava čínská (Astilbe chinensis) konkrétně kultivar ´Pumila´ je trpaslík mezi čechravami a dorůstá pouze do výšky 20 cm. Má růžové květenství a hodí se pro pěstování do skalek nebo jen do nádob. Kvete od července do září.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.