Video: Co se zahradou, než odjedete na dovolenou? Stačí opravdu málo a zahrada pak zvládne i několik týdnů bez vás

Neříkáme, že to bude bez práce a příprav, ale nejde o nic složitého:

1. Zbavte se plevele

Je to zvláštní, ale plevel nejspíš miluje samotu. Jinak si nejde vysvětlit, že i během krátké lidské nepřítomnosti dokáže vyrůst o několik centimetrů. A věřte tomu, že po týdnu bez vás by byl větší než květiny a zelenina.

2. Záhony prokypřete

Zní to zvláštně, ale jakmile narušíte tvrdý škraloup na povrchu záhonů, půda dokáže lépe vsakovat a zadržovat vodu. Přirozené srážky pak úplně stačí tomu, aby bylo dostatečně zalito.

3. Záhony zamulčujte

Použijte k tomu jakýkoliv organický materiál, který máte k dispozici. Může jít o čerstvě posekanou trávu, seno, slámu, štěpku, ale klidně i odřezky zeleniny. Mulč musí splňovat jedinou podmínku, a to, že nesmí obsahovat semena trav a plevelů, jinak by se vám na záhonech rozrostla nechtěná flora. Mulč je potřeba rozhodit na záhony v dostatečné vrstvě, ideálně více než 10 cm, aby zabránila nežádoucímu odparu vody z půdy. I menší vrstva ale znatelně pomůže.

4. Těsně před odjezdem záhony pořádně zalijte

Zvlášť, jestli předpověď na nejbližší dny hlásí teplo a sucho. Pokud jste je zamulčovali, vše přežije bez úhony i několik týdnů.

 

Chcete se raději podívat na video? Tady je:

5. Do předpovědi mrkněte v každém případě

Pokud je deštivá, upusťte vodu z nádrží a sudů, ať nepřetečou, nebo sveďte dešťovou vodu z okapů jinam.

6. Blahodárný stín pro letněné pokojovky i letničky v truhlíkách:

Nádobové rostliny mulčí neochránítea na parapetech většinou nemají přístup k přirozené závlaze. Buď k nim rozveďte samozavlažovací systém nebo je sundejte z parapetů a přesuňte do stínu. Tam budou mít větší šanci zvládnout vaši nepřítomnost ve zdraví.

7. Veškerou (téměř) zralou úrodu skliďte a zpracujte

Čím víc úrodu sklízíte, tím snadněji dozrává další. A kdybyste nechali během své nepřítomnosti zralou zeleninu a drobné ovoce nesklizené, plody se začnou zbytečně kazit nebo padat na zem. 

8. Ochraňte nedozrálou úrodu

Jakmile na zahradě nebude klasické lidské hemžení, hned toho využijí ptáci a pokusí se sklidit plody vaší práce za vás. Drobné ovoce, které ještě nejde sklidit, ale určitě dozraje ve vaší nepřítomnosti, můžete přikrýt sítí nebo pletivem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada