Rozkvetlé letní truhlíky: kombinujte barvy, abyste rozzářili své okolí

Co potřebujete k vysázení letních truhlíků

Samozavlažovací truhlíky

Připravte si základní potřeby, které budete potřebovat pro úspěšné pěstování. Pamatujte na to, že květiny potřebujete udržet na živu nejméně čtyři měsíce. Ne vždy budete letním truhlíkům k dispozici, abyste se o ně mohli pravidelně a pečlivě starat. Pokud vysázíte letničky, které potřebují slunce, určitě se vyplatí pořídit samozavlažovací truhlíky, které mají zásobníky vody. Několik dnů tedy nemusíte květiny zalévat a pokud přidáte do vody i hnojivo, tak můžete s klidem odjet na týdenní dovolenou bez starostí.

Substrát na pěstování

Pro zdárné pěstování letniček je důležitý také výsadbový substrát. Na trhu jsou k dostání substráty namíchané tak, aby splňovaly půdní podmínky pro pěstování balkonovek. Pokud ovšem máte starý substrát z minulé sezony, můžete ho také použít. Smíchejte ho s novým substrátem a vyčistěte od kořenů z minulé výsadby. Mějte však na paměti, že smíchaný substrát bude částečně vyčerpaný z živin a budete tedy letničkám muset častěji dopřát hnojivo. Ovšem pozor: takto použít zeminu můžete jen v případě, že v minulé sezoně vaše letničky netrpěly chorobami a nebyly napadeny savým hmyzem. Mohlo by se totiž stát, že ve staré hlíně přežily patogeny chorob, které by se přenesly na nové rostliny.

Čím osázet letní truhlík: výběr květin podle barev

Než si začnete v obchodě vybírat letničky, je dobré si uvědomit barevné reálie. Jakou barvu mají vaše truhlíky, odstín fasády domu nebo prostředí, kde osazené truhlíky umístíte.

Možná vás nikdy nenapadlo se nad výsadbou truhlíků takto zamyslet, ale některé barvy se k sobě hodí více, některé méně. Barevnými kombinacemi a akcenty můžete docílit určitou atmosféru - např. dramatickou, něžnou, nostalgickou, veselou, ale i výstřední.

Kombinací vhodných a spolu ladících barev můžete jednoduše dosáhnout zajímavě, efektně a atraktivně působící atmosféry.

Co vyjadřují barvy a jaké květiny do truhlíků vysadit

Zelená patří mezi základní barvy v přírodě. Do truhlíků ji dodají listy květin. Jaké pocity vyvolává? Uvolnění, regeneraci, spojitost s přírodou

Červená barva hned upoutá pozornost. Je výrazná, představuje energii, evokuje vášeň asílu. Vaše truhlíky v červené barvě budou výrazné a dominantní. Jaké květiny si v červené barvě koupit? Určitě muškáty, petúnie, netýkavky (do stínu), verbeny, surfínie.

Růžová barva a její odstíny jsou romantické a něžné, navozují nevinnost. Chcete-li si vysázet truhlík v jemné růžové barvě, sáhněte po surfiniích i petúniích, pelargonie vzpřímené i převislé, fuchsie i netýkavky (do stínu).

Bílá vyjadřuje čistotu a nevinnost. Bílá je v truhlíku poměrně nevýrazná, pokud nemá barevné nebo tmavé pozadí. Většinou bílá zjemňuje ostatní barvy. V bílé barvě jsou oblíbené solanium, bakopy, surfinie, pelargonie nebo petúnie.

Žlutou použijte do optimistické veselé výsadby, protože tato barva připomíná slunce, léto, bezstarostnost a hravost. Určitě sáhněte po lantaně, dvouzubci, ale i surfiniích a nezapomeňte i na aksamitníky.

Modrá je důvěřivá, je léčivá a chladí, klidná a rozvážná i něžná a čistá. Takovou barvu najdete na bakopě či lobelce.

Fialová barva je záhadná, vznešená a důstojná. Truhlík ve fialové barvě většinou vynikne na bílé fasádě domu anebo s bílým akcentem např. bakop nebo solania. Fialové jsou fuchsie, surfinie v různých odstínech nebo v afrických sedmikráskách

Oranžový truhlík vše kolem rozzáří. Barva je veselá, hravá, optimistická. Verbeny, aksamitníky, lantany, pelargonie - to jsou květiny, které oranžovou nabízí.

Jak kombinovat letničky do truhliku: barevné kombinace květin

Nejdříve si uvědomte, kam truhlík umístíte. Tmavé odstíny květin se hodí k bílému a světlému pozadí anebo k bílé fasádě, naopak světlé můžete volit k tmavému pozadí. Nepřehlédnutelné jsou plné truhlíky, kdy vysadíte vyšší balkonovky a doplníte je převislými. Výsadba vytvoří dojem přetékajících truhlíků. Vysokou výsadbu (např. ze vzpřímených pelargonií) doplňte jemným barevným akcentem, např. bílou bakopou. Pokud chcete přitáhnout pozornost, určitě se to podaří s barevnou výsadbou, kdy zkombinujete více druhů v různých barvách. K rozzáření přidejte žlutou nebo oranžovou barvu a vaše truhlíky nikdo nepřehlédne.

Z vysazování letních truhlíků si udělejte zábavu. Kombinujte barvy a užijte se léto.

Zdroj: www.rahmenversand.de, www.homeincube.cz

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada