Letní truhlíky podle našich babiček. Inspirujte se a vysaďte si stejné

Čím osázet letní truhlík


Muškáty (Pelargonium)

Okna vesnických domů naše babičky zdobily tradičně muškáty. Vysazovaly vzpřímené zonálky od červené po růžovou barvu. Byly to praktické květiny, které kromě ozdobné funkce navíc odpuzovaly otravný hmyz od otevřených oken. Babičky si muškáty nekupovaly. Uměly si je namnožit a uchovat přes zimu samy. Později k nim přibyly muškáty převislé s jednoduchým květenstvím Pelargonium peltatum. Možná si vzpomenete, čím je babičky hnojily. Byly to zkvašené a rozředěné slepičince. Muškáty byly nejoblíbenější a nejčastější ozdobou obyčejných vesnických stavení.

Aksamitníky - afrikány (Tagetes)

Kdo by nevzpomněl na afrikány. Často se vysazovaly na hroby, ale i do truhlíků. Byla to velice dostupná letnička, kterou si babičky uměly samy vypěstovat od semen. Pro svůj nevábný odér, který odháněl mouchy a bodavý hmyz, byly oblíbenými květinami, které babičky vysazovaly do kuchyňských oken. Afrikány měly ještě jeden úkol. Vyháněly totiž hlodavce ze zahrady. Výsadbu afrikánů na okraje zeleninových záhonů babičky nikdy nepodceňovaly.

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

Určitě si vzpomínáte na řeřichu, jinak také kapucínku. Tuto popínavou letničku vysévala babička rovnou do truhlíku na konci dubna. V létě ozdobily kapucínky truhlíky barevnými květy, které uměly udělat dlouhé převisy. Po odkvětu a dozrání semen si je babička pečlivě sbírala a uchovávala, aby je mohla naset opět další sezónu.

Vitálka (Sanvitalie procumbeus)

Letnička, která nesměla chybět ve skupinových výsadbách. Babička vitálce říkala aztécké zlato a používala ji na rozjasnění truhlíků mezi ostatní letničky. Stačila jen jedna vitálka, aby svojí pronikavě žlutou barvou rozsvítila skupinku ostatních letniček. Aby vitálka zářila jako aztécké zlato, potřebuje sluníčko. 

Begónie stálokvěté (Begonia semperflorens)

Pamatujete si na názvy voskovka, cukrdlátka nebo ledovky? Drobnokvěté begónie zdobily nejen vesnická okna, ale byly často vysazované na hroby. Růžové, červené nebo bílé voskovky byly stálicemi babiččiných truhlíků a květináčů.

Netýkavky (Impatiens)

Ve stínu nebo polostínu babičky vysazovaly ančičky, pilné Lízinky nebo sultánky. Tolik přezdívek měla stínumilná letnička netýkavka. Většinou se používaly do skupinových výsadeb anebo samostatně do květináčů. Babičky vždy sultánkami uměly rozjasnit stinné kouty.

Petúnie

Petunky, všeobecný název pro petúnie, patřily vedle muškátů k stálicím venkovských výzdob venkovských oken. Aby se nevytahovaly do výšky a krásně kvetly, babička petunky často zaštípávala. Kdykoliv šla kolem truhlíku s petunkami, čistila je od odkvetlých květů, byť to nebylo nutné, a sváděla věčný boj s mšicemi, které petunky vysloveně přitahovaly.  Vzpomenete si na nejčastější barvy petunek? Růžová, bílá a fialová.

Zdroj: autorský článek

Když budete přemýšlet, jaké květiny dát do letních truhlíků, inspirujte se pestrobarevnými truhlíky vaší babičky. Možná se tak trochu vrátíte i do svého dětství.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada