Jarní výsadba keřů: v čem je její úskalí? Radíme, jak teď zasadit keře, aby to přežily

Podzim je pro keře a stromy ideální období. Je to konec vegetační doby, dřeviny zatahují mízu do kořenů, takže nejsou tak náchylné na manipulaci a zároveň je od podzimu do jara obvykle dost srážek na to, aby neuschly. Všechny karty hrají pro podzim, ale ani jaro není pro výsadbu k zahození.

Když sazenici, tak v kontejneru

V zahradnictvích jsou k mání dva druhy sazenic: prostokořenné a nebo v balu či kontejneru. Pro jarní výsadbu volte vždy tu druhou možnost. Rostliny už mají vybudovaný svůj mini ekosystém a v něm relativně slušný kořenový bal, takže jsou odolnější a neskolí je první menší sucho. 

I tak ale keř den před tím, než ho budete přesazovat do země, pořádně zalijte. Nebojte se i celou nádobu ponořit přes noc do lavoru s vodou, ať se opravdu pořádně napije.

výsadba keřů
Info ikona

Jak sázet

Najděte novému obyvateli vaší zahrady pěkné místo. Takové, kde nebude v budoucnu překážet a bude se vám pohodlně opečovávat. I když se rozroste do dvoumetrové šířky. Pozor si dejte hlavně u plotů se sousedy, tam bývá přesahující vegetace častým důvodem ke sporům.

Pak se můžete pustit do sázení. Rýčem nebo rycími vidlemi vyhlubte jámu. Ideálně dvakrát tak širokou než je dosavadní kontejner rostliny, hluboká by ale měla být stejně. Nářadím narušte dno výsadbové jámy, ať může keř snadněji kořenit i do hloubky. A jestli nemáte úplně kvalitní zeminu, můžete jámu udělat to něco hlubší a dosypat do požadované výšky vyzrálým kompostem.

Než usadíte rostlinu, lehce narušte kořenový bal a uvolněte vnější kořeny. Opět to povede k tomu, že se zeleň snadněji ujme. 

Postupně zasypávejte kyprou zeminou, průběžně udusávejte, ať z půdy vymačkáte všechny vzduchové bubliny. Ty by mohly přispět k usychání kořenů i jejich vymrznutí. Použít můžete i nohy a povrch ušlapat, jen opatrně, ať keř nepolámete. 

Na závěr pořádně zalijte a zálivku pečlivě hlídejte celou první sezónu. 

Chcete vidět postup názorně? Podívejte se na náš Instagram:

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada