Proč tulipány vytvoří jen listy a nevykvetou: důvodem mohou být vyčerpané cibule, chudá půda...

Předně byste měli vědět, že tulipány je nutné, tak jako jiné cibuloviny, nechat po odkvětu zatáhnout. Cibule potřebují prostřednictvím svých nadzemních částí nashromáždit dostatek živin a zásobních látek, a ty si pak do cibulí stáhnout a uchovat pro další období. Zatáhnout přitom musejí i rostliny, které nekvetly, ale vytvořily listy. Pokud tedy takové v zahradě máte, nechte jejich listy zavadnout a seschnout, a teprve pak je odstraňte. Zatažení trvá obvykle něco přes měsíc. 

Cibule tulipánů vyčerpává vytváření semen

Cibule tulipánů oslabuje i častý řez do vázy, zvláště pokud s květními stonky odřezáváte i listy – rostliny si pak nemohou vytvořit dostatek zásobních látek...  

Nedostatek zásobních látek, resp. vyčerpanost tulipánových cibulí může souviset i s vytvářením semen. Po odkvětu začnou totiž rostliny pracovat na přeměně květů v semena, což je stojí energii. Proto se doporučuje odkvetlé květy tulipánů z rostlin odstraňovat. Vhodnější je přitom pouhé odlomení květů, protože nůžkami můžete mezi tulipány přenášet virózy. 

Proč se mají cibule tulipánů vyndávat z půdy

Po odlomení odkvetlých květů a zatažení je také potřeba každý rok cibule tulipánů vyndat z půdy. Platí to zvlášť pro vysoce prošlechtěné velkokvěté tulipány. V opačném případě pokvetou příští rok méně a časem ze zahrady zmizí (zvláště citlivé odrůdy). Nevyndávané cibule se v půdě dělí do menších cibulek, které jsou ale slabé a stále více rostlin z nich nekvete. Rostliny oslabuje i jednostranné odčerpávání živin z půdy daného místa. Na záhonech pak zůstávají jen nejodolnější odrůdy, což vede mnohé pěstitele k mylnému přesvědčení, že tulipány změnily barvu. 

Cibule běžných zahradních tulipánů je možné ponechat v půdě dva až tři roky, cibule botanických tulipánů se buď nevyndávají vůbec, nebo až po sedmi či osmi letech. Po vyjmutí z půdy je důležité nechat cibule řádně oschnout, uskladnit v dobře větratelné místnosti s teplotou do 20 °C a v říjnu opět vysadit. 

Tulipány může oslabovat krátké období klidu

Tulipánové cibule rovněž může oslabovat příliš krátká dormance neboli krátké „období klidu“. Všimněte si třeba rychlených cibulovin:  cibule potřebují prodělat chladné období, aby pak zakořenily a odbouraly látky, které dormanci způsobují. Když je chladu vystavíte uměle a dříve, můžete mít rozkvetlé cibuloviny na stole, i když je venku ještě sníh. Tím ale období klidu rostlinám zkrátíte, a proto se nedoporučuje rychlit ty samé opakovaně – jejich cibule potřebují zesílit. Tulipány tak může teoreticky vyčerpat i brzký nástup jara a vyšších teplot. 

V příliš chudé půdě tulipány nepokvetou

Důvod nekvetení tulipánů ale může být mnohem prostší – chudá půdanedostatkem živin, v níž rostliny v předchozím období nezvládly nashromáždit dost zásobních látek. Podobné je to s příliš těžkou půdou... jde zkrátka o nevhodné stanoviště, kde tulipány neprospívají. 

Pozor ale, chcete-li tulipánům přilepšit, přihnojte je až po odkvětu (nebo po vytvoření pouhých listů), kdy živiny využijí k posílení cibulí pro příští rok. Dřívější hnojení, např. při rašení, funguje stejně, a rostliny pak tudíž nemají potřebu kvést a zajišťovat semena. 

Zvláštním případem mohou být i vysoce prošlechtěné zahraniční odrůdy, které nejsou na naše podmínky zvyklé. Některým může trvat pár let, než se adaptují a vykvetou, jiné dokonce nikdy nevykvetou a odumřou. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada