Oblíbené druhy hortenzií a jejich nároky

Rod hortenzie je v přírodě zastoupen asi 90 druhy, které se vyskytují v jihovýchodní Asii, Japonsku, na východě Severní Ameriky a v horských oblastech Jižní Ameriky. Patří do čeledi hortenziovité. Odborné pojmenování tohoto rodu, Hydrangea, vychází z řečtiny a odkazuje na nádobu s vodou. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Oblíbené druhy hortenzií 

Obecně známá a asi nejvíce rozšířená je hortenzie velkolistá (H. macrophylla). Ačkoliv tento druh vyžaduje sice světlou, ale spíše polostinnou až stinnou lokalitu, pokud mu zajistíte výživnou a propustnou půdu, která je stále mírně vlhká, dá se úspěšně pěstovat i na výslunných stanovištích. To se týká obzvláště „masitých“ kultivarů, např. ’Brunette’. U růžovokvětých kultivarů tohoto druhu je možné poměrně snadno dosáhnout výrazně modrého zbarvení květů. Buď kyselejší půdou s nižším pH, nebo také pomocí speciálních hnojiv založených na bázi síranu hlinito-amonného či síranu hlinito-draselného. 

S umístěním jsou na tom podobně i hortenzie pilovitá (H. serrrata) a popínavá hortenzie řapíkatá (H. petiolaris), které sice zvládnou slunce, ale zároveň potřebují dostatečné množství vody. Vyhovuje jim tedy spíš polostín. Dalším oblíbeným druhem je hortenzie stromečkovitá (H. arborescens) s výraznými kulovitými květenstvími. Ačkoliv dobře snáší sluneční úpal, svědčí jí alespoň částečné zastínění zejména v odpoledních hodinách. Méně náročné druhy, hortenzie latnatá (H. paniculata) a hortenzie kosmatá (H. heteromalla), se i na plném slunci, které podporuje vybarvení jejich květů, spokojí s horšími půdními podmínkami a nižší půdní vlhkostí.

Jak prořezat hortenzie, aby bohatě kvetly

Popínavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
Info ikona

Popínavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) potřebuje pevnou oporu, k níž se bude moct přichytávat příčepivými kořínky.

Foto: Shutterstock

Jak správně řezat hortenzie 

Klíčem ke správnému řezu hortenzií je jejich druh. Zatímco totiž hortenzie velkolistá a pilovitá zakládá květy už na podzim, latnatá nebo stromečkovitá až na jaře. Prvním dvěma druhům tudíž na jaře odstraňte jen uschlé výhony a suchá květenství z loňska, u druhých dvou můžete větve hlouběji seříznout, protože pokvetou na nově vytvořených výhonech. Uschlé či namrzlé části rostlin odstraňte i u popínavých druhů hortenzií, které se řezem nijak zvlášť neupravují. 

Jak si hortenzie namnožit 

Nejlepší způsob množení hortenzií je pomocí bylinných řízků. Odebírají se v průběhu července a vysazují se do perlitu. Na konci září zakořeněné řízky přesaďte do běžného, spíše kyselejšího substrátu a přezimujte ve studeném skleníku. Na jaře už je můžete vysadit na stanoviště nebo je lze dopěstovat v kontejneru do větší velikosti. 

Všechny čerstvě zasazené hortenzie je lepší první zimu u báze přikrýt. Přestože jsou starší hortenzie vůči mrazu už odolnější, pro jistotu dopřejte ochrannou nastýlku z listí nebo chvojí i jim.

Jak přezimovat hortenzie v nádobách

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada