Puškinie - cibulovina slavného jména

Cibulovina puškinie (Puschkinia scilloides) dorůstá do 15 cm a vytváří hustý hrozen s deseti, ale i dvaceti drobnými zvonkovitými květy, jejichž bílou či bledě modrou barvu doplňují na vnější straně tmavěji modré proužky. Zajímavé je, že během kvetení modrá barva květů bledne.

Ladoňka, ladonička a ladoník: co mají společné a v čem se liší

Jaké podmínky má puškinie ráda

Rostlina má ráda vlhko, zejména zjara, v létě upřednostní spíše sucho. Dalším požadavkem je plné slunce až polostín. Puškinie se vysazuje ve skupinách do hloubky 8 až 10 cm. Vhodná je kyprá, humózní a propustná zemina s neutrálním pH.

Kam vysadit puškinii a jak se o ni starat

Ideální je do skalek a jako podrost stromů a keřů. Pěkně se vyjímá i v trávníku, v němž snadno zplaňuje. Kvete od března do května a koncem jara se zatahuje; teprve pak můžete trávník s puškiniemi posekat. Množí se spolehlivě dceřinými cibulkami a samovýsevem (semena roznášejí po zahradě mravenci). Pokud nechcete rostlinu zbytečně vysilovat tvorbou semen, odstraňte jí po odkvětu semeníky. Po několika letech je také dobré puškinii z půdy vyjmout a vysadit zpět v září až říjnu. Na konci zimy lze puškinii rovněž přirychlit do jarních truhlíků i interiéru.

Prohlédněte si zahrady a jiné zelené plochy ve vašem okolí na naší mapě zahrad

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada