Nařízkujte si oleandr: při správném postupu je úspěch téměř zaručen

Kromě rostliny, v našem případě oleandru (v úvahu ale připadá i fuchsie, hortenzie, vajgélie nebo třeba tavolník), budete k řízkování potřebovat čisté ostré zahradní nůžky a nůž, stimulátor růstu, malé květináče nebo kelímky a substrát určený pro výsevy a množení rostlin.

Zakořeněné řízky oleandru
Info ikona

Zakořeněné řízky oleandru rozsaďte do samostatných nádob a zastřihněte – podpoříte tak jejich rozkošatění.

Řízky odebírejte z nekvetoucích výhonů

K odběru řízků si vyberte některé z letošních nekvetoucích výhonů oleandru. Ostrým nožem nebo nůžkami z nich odřízněte vrcholové řízky (z vrcholu výhonu) bez květů. Říká se jim polovyzrálé (výhonům i řízkům), protože už nejsou příliš měkké, ale ještě nezdřevnatěly – jsou zpola dřevnaté, tj. polovyzrálé. Řízky by měly být dlouhé asi 20 cm

Odebraným řízkům zmenšete listovou plochu

Abyste z řízků co nejvíce snížili odpar vody, zmenšete jejich listovou plochu – odstraňte z nich spodní listy i s řapíky a zbývající listy pomocí nůžek zkraťte. Spodní konec řízku pak nožem šikmo seřízněte, a to v místě pod některým z odstraněných listů. Řez by měl být dlouhý 1 až 2 cm. 

Spodní konce řízků obalte ve stimulátoru

Čerstvě seříznutý spodní konec řízku obalte v práškovém stimulátoru růstu (prodává se v zahrádkářských potřebách), který podpoří oleandr při vytváření kořenů. 

Řízky oleandru vysaďte po první pár listů

Vybrané nádoby naplňte půdou. Substrát mírně utužte, řízky do něj vysaďte a půdu kolem nich trochu přimáčkněte. Do větších květináčů vysaďte hned několik řízků. První pár listů musí být ale vždy nad zemí

Vysazené řízky přesuňte na světlé místo

Půdu i řízky po výsadbě zvlhčete vodou z rozprašovače (po slehnutí zeminy je klasicky zalévejte) a nádoby umístěte na světlé a teplé místo, ne však na přímé slunce. Využít můžete různé miniskleníky, které zajistí rostlinám vlhčí klima, ale řízky zakoření i bez nich. 

Zakořeněné řízky přesaďte a zaštípněte

Odebrané řízky zakoření i ve sklenici s vodou (úprava řízků zůstává stejná). Po několika týdnech můžete zakořeněné oleandry (v substrátu i ve vodě) přesadit do větších květináčů se substrátem určeným k pěstování přenosných rostlin. Po přesazení rostlinám zaštípněte vrchol, podpoříte tak jejich rozvětvení. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada