Kvíz: Ověřte si, jak dobře znáte hmyz našich zahrad. Vyzkoušejte naši poznávačku

Hmyz našich zahrad

Ačkoliv řadě lidí není přítomnost hmyzu v našich zahradách příjemná, tento živočišný druh bychom si měli hýčkat. Řada brouků je totiž velmi užitečná. Vyzkoušejte si náš kvíz, kde si ověříte, jak moc dobře brouky českých zahrad znáte. Naleznete jej níže. Hmyz do zahrady můžete přilákat tím, že vytvoříte podmínky, kde se mu bude dařit. Na trhu dnes naleznete nejrůznější hmyzí domečky, které broukům poskytnou skrýš a místo pro kladení vajíček. Právě úkryty jsou tím, co hmyzu v současné době nejvíce chybí. Anglický trávník skrýš totiž neposkytuje. Na druhou stranu mu nesvědčí ani neopečovávané zanedbané a zarostlé plochy. Ideální je trávník připomínající louku v přírodě. Hmyz také potřebuje zdroj vody, k tomuto účelu můžete zbudovat malé jezírko na své zahrádce. Stejně tak hmyz potřebuje potravu, proto pokud jej do zahrady chcete přilákat, neměla by být holá. Zasaďte okrasné i užitkové rostliny, které hmyz přilákají, uvidíte, že se vaše zahrada stane jejich novým domovem.

Proč vlastně hmyz na zahrádku lákat? Když pomineme fakt, že jej v posledních letech ubývá, což může mít v budoucnu dalekosáhlé důsledky, protože až 80 % rostlinných druhů jsou kvetoucí rostliny, které je nutno opylovat, je tu i další věc – určitý hmyz může být ochráncem vaší zahrady. Například berušky si velmi ráda „pochutnají“ na mšicích, kterých se řada zahrádkářů snaží marně zbavit, a to i za cenu použití chemie, přitom stačí do zahrádky pozvat jejich přirozeného nepřítele. Škůdce udrží pod kontrolou i pavouci. Hmyz – opylovači jsou zase nezbytní pro ovocné stromky a další kvetoucí rostliny.
Co se týče škůdců, už jsme zmínili mšice – savý hmyz, který napadá bylinky, ovocné stromky i zeleninu. Následně listy rostlin žloutnou a kroutí se. Zeleninovou úrodu dovede zničit i mandelinka bramborová, osenice šťovíková či Acalymma vittatum – okurkový brouk.

Kvíz

1. Na obrázku je...

hmyz1zlatoockaobecna.jpg
Info ikona

A) Zlatoočka obecná
B) Kněžice trávozelená
C) Saranče obecná
D) Světluška větší

2. Na obrázku je...

 

hmyz2skvorobecny.jpg
Info ikona

A) Škvor obecný
B) Štírek obecný
C) Páchník hnědý
D) Potemník hnědý

3. Na obrázku je...

hmyz3strevlikzlaty.jpg
Info ikona

A) Zlatohlávek zlatý
B) Střevlík zlatý
C) Krytohlav hedvábnitý
D) Blýskáček řepkový

4. Na obrázku je...

hmyz4chroustobecny.jpg
Info ikona

A) Nosorožík kapucínek
B) Chroust obecný
C) Páchník hnědý
D) Nosatec lískový

5. Na obrázku je...

hmyz5srsenobecna.jpg
Info ikona

A) Vosa obecná
B) Včela medonosná
C) Sršeň obecná
D) Pestřenka pruhovaná

6. Na obrázku je...

hmyz6knezicerudonoha.jpg
Info ikona

A) Molice skleníková
B) Mera jabloňová
C) Osenice šťovíková
D) Kněžice rudonohá
7
. Na obrázku je...

hmyz7rumenicepospolna.jpg
Info ikona

A) Ruměnice pospolná
B) Sametka podzimní
C) Chřestovníček cibulový
D) Tesařík rudý

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada