Trvalky, kterým se bude dařit i ve stínu. Vyberte si ty nejkrásnější, které vykvetou u severní stěny domu

Není stín jako stín. Ten lehký, kterému se říká mezi zahradníky bloudivý, osázíte květinami docela snadno a s polostínem nemá většina rostlin vůbec žádný problém. A pak tu máme vlhké stinné kouty, ve kterých se se bude dařit snad jen rostlinám, které ve své původní, nešlechtěné podobě, pocházejí z lesních podrostů.

Vzhledem k tomu, že se na příliš zastíněných místech nedaří běžným trávníkům, můžete zde raději vysazovat půdopokryvné rostliny, které traviny zcela zastoupí:

1. Škornice velkokvětá (Epimedium grandiflorum)

Dlouhověká trvalka, dorůstající do výšky asi 30 cm, pochází z východní Asie, z Japonska a severní Koreje. Má tmavě zelené listy se zoubkovaným okrajem během dubna až května nad nimi, na vysokých stoncích, vykvétají fialové květy s ostruhou v bohatých soukvětích.

Škornice dobře funguje jako půdopokryvná trvalka. Je zcela nenáročná ke zdárnému růstu jí vyhovuje polostinné až úplně stinné místo s vlhkou, ale dobře propustnou půdou, s kyselejší půdní reakcí. Škornice odolává mrazům až do -28 °C.

2. Konvalinka vonná (Convallaria majalis)

Oblíbená jarní květina s nezaměnitelnou vůní je rozšířena v lesích celé Evropy a v severní Asii. Silně jedovatá, asi 30 cm vysoká bylina s plazivým oddenkem má většinou dva jednoduché celokrajné listy, ze kterých vyrůstá květní stvol s hroznem zvonečkovitých květů. Konvalinka vykvétá během května,

Konvalinky vytvářejí souvislé porosty i v našich lesích. Vyžadují polostinné až stinné stanoviště a kyselou, vlhkou, ale nezamokřenou a kyprou půdu. Jsou plně mrazuvzdorné, dokonce až do -40 °C.

3. Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Vytrvalá bylina z lesů Evropy a západní Asie, která dorůstá do výšky asi 30 cm. Od března do května vytváří okolíky trubkovitých květů ve fialovo růžových odstínech. Bíle panašované tmavozelené listy zůstávají dekorativní i během zimy.

Plicník je nenáročný, roste v jakékoliv půdě, jen půdy extrémně podmáčené mu nesvědčí. Nejlépe se mu daří ve polostínu, ale klidně i v úplném stínu, Je plně mrazuvzdorný do -35 °C.

4. Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

V celé Evropě rozšířená rostlina je typickým podrostem listnatých lesů. Dorůstá do výšky asi20 cm a vykvétá během května až června modrofialovými květy, podobnými hluchavce. Listy zběhovce jsou celokrajné, ochlupené, zelenohnědé až hnědofialové.

Zběhovec je velmi nenáročný a vyhovují mu stinná až polostinná místa, nejlépe zamokřená, ale zvládne i umístění na slunci, pokud bude mít dostatek vláhy. Je mrazuvzdorný do -24 °C.

 

Mezi stínomilnými trvalkami se najdou i vyšší rostliny, které vytvářejí trsy listů s bohatým květenstvím:

5. Udatna (Aruncus)

Nižší i poměrně vysoké vytrvalé byliny, dorůstající do výšky asi 30-80 cm, pochází z Japonska a Koreje. Po celé léto, od června do srpna, vykvétá drobnými, smetanově zbarvenými kvítky ve vzpřímených latách. Listy jsou středně až tmavě zelené, lesklé a pilovité.

Udatnám se daří ve stínu s dostatečně vlhkou a výživnou půdou. Jsou plně mrazuvzdorné do -24 °C.

6. Kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum)

Hustě olistěná, asi 60 cm vysoká trvalka vytváří trsy mírně klenutých stonků a v průběhu května až června vykvétá v paždí listů krémově bílými, voňavými zvonky, místo kterých se později objeví dekorativní bobule.

Kokořík si libuje v polostínu, ale dobře zvládá i umístění v plném stínu. Vyžaduje dobře propustnou, mírně vlhkou a humózní půdu a je mrazuvzdorný do -34 °C.

7. Bohyška (Hosta)

Oblíbená stínomilná trvalka je zajímavá především velkými, zelenými, ale často i různě panašovanými listy. Dorůstá do výšky až 60 cm a vykvétá pozdě v létě, od srpna do září, fialovými nebo bílými zvonkovitými květy. Pochází z Japonska.

Bohyšce se nejlépe daří v polostínu nebo v úplném stínu a potřebuje humózní, lehce propustnou a dostatečně vlhkou půdu. Snadno se pěstuje i v květináči. Mrazuvzdorná do -24 °C.

8. Čechrava (Astilbe)

Trsnatá trvalka z východní Asie s plnými latami něžných květů v barvách od bílé, přes krémovou, růžovou až po téměř vínovou barvu, které rostliny zdobí, podle odrůdy, od června do října. Dorůstá do výšky 20-120 cm, má lesklé pilovité listy a snadno si ji spletete s udatnou.

Čechrava zvládá umístění v polostínu i ve stínu a vyžaduje dobře propustné, ale vlhké a mírně kyselé půdy.

Zdroj: autorský článek

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada