Jak vysadit záhony plné květů

Jednotvárným záhonům osázeným výhradně růžemi a maceškami už naštěstí odzvonilo. Nahradily je různorodé květinové skupiny, které vtisknou každé zahradě osobitou podobu, již ovlivňují použité kombinace rostlin. Velkou roli hrají nejen barvy, ale také tvary a struktury použitých druhů. A o výsledném dojmu rozhoduje v neposlední řadě i seskupení a uspořádání rostlin. 

Kostra výsadby

Základ kompozice tvoří v ideálním případě trvalky, které jsou rok od roku hezčí a kvetou stále bohatěji. Ty vytvářejí jakousi „kostru“ výsadby, kterou na jaře doplňují cibuloviny, v létě jednoletky a na podzim okrasné trávy. Stabilní místo na záhonech si vydobyly také vytrvale kvetoucí záhonové a malé keřové růže. Oblíbenými partnery pro kombinování jsou rovněž polokeře, jako levandule, perovskie nebo ořechoplodec, které díky své velikosti nejsou konkurencí, ale zajímavým obohacením výsadeb.

Rozkvetlé záhony
Info ikona

Většina trvalek rozkvétá později, výsadbu proto nezapomeňte doplnit o jarní cibuloviny.

Celoroční nabídka

Dokonalý záhon má co nabídnout po celý rok. Jelikož doba květu jednotlivých rostlin je zpravidla omezena na několik málo týdnů v roce, měli byste při plánování dbát na to, aby se doba kvetení různých rostlin příliš nepřekrývala, ale rozumně doplňovala. Kalendář kvetení jednotlivých druhů poskytne cenné informace, kdy které rostliny kvetou a jakou barvu jejich květy mají. Na základě toho můžete rostliny vzájemně ideálně nakombinovat. Ale podkladem pro rozhodování nejsou jen květy. Důležitý je také vzrůst a výška, odlišně tvarované nebo zbarvené listy, různé tvary květů či květenství nebo zajímavé plody či plodenství, které byste při plánování podoby záhonu a výsadbě měli zohlednit. 

Správné umístění

Každá rostlina samozřejmě neporoste kdekoli: světelné a půdní poměry určují, kdo, kde a vedle koho se bude cítit dobře. Jen pokud na to budete myslet, bude vám záhon zdrojem dlouhodobé radosti. Výběr rostlin na různá stanoviště je opět založen na mnoha hlediscích: nápadné vysoké solitéry se nejlépe uplatní, pokud je doplníte středně vysokými doprovodnými rostlinami a nízkými půdopokryvnými druhy. Alfou a omegou zahradní tvorby a zárukou atraktivních květinových záhonů je totiž rozmanitost.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada