Pozor na rostliny, které nalákají slimáky do vaší zahrady. Princip třech „O“ nájezdy slimáků zastaví

Kdy jsou slimáci nejvíce nenažraní

Sucho slimákům skutečně nesvědčí, a jsou to právě teplé letní dny, kdy míváme pocit, že náš boj se slimáky byl úspěšný a povedlo se nám je zredukovat na minimum. Ovšem slimáci se pouze schovali do úkrytů, šetřili své síly, zpomalili vývoj a čekali na příznivější podmínky.

Stačí pouze několik chladnějších a deštivějších dní, a armáda slimáků v podvečerech a k ránu vylézá z krytů. Obrovské množství mladých a „čerstvých“ hladových slimáků sežere vše, co jim přijde do cesty. Nehledí na preference, rychle se potřebují nasytit, a nepohrdnou ani mokrým posečeným trávníkem nebo počínajícími tlejícími listy, které jindy nesežere. Sbírat maliny, na kterých právě snídá slimák, nikdo nechce.

Princip třech „O“

Při pohledu na zahradu obsypanou slimáky se nám do očí až vlévají slzy a přepadá nás bezmoc. Jak si s takovým množstvím poradit? Nestačí ani misky, ani kyblíky, ale nezoufejte, období dešťů zase vystřídá sucho, a bude o něco lépe. Ochraňte, co je potřeba, a v boji setrvejte, vyplatí se to.

1) Ochránit

V první řadě zabraňte slimákům dostat se k zelenině a rostlinám, které jim chutnají. Způsobů se mnoho, je třeba je kombinovat a najít, co vám nejvíce zabírá.

Slimáci jsou stále odolnější, poradí si i s jindy fungujícími nástrahami, hrubými cihlami, pískem, skořápkami, vyvýšenými záhony, obzvlášť jsou-li hladoví a je jich mnoho.

Dobře jejich vpádům zabraňují překážky na záhonech, jenže mají hrany zahnuté dolů, ty slimák jen těžko překoná. Obzvlášť, jsou-li ostré. Také dobře fungují měděné plíšky kolem záhonů, ale jsou dražší.

Slimáci zachycení na prkně
Info ikona

Slimáci jsou přes den schovaní v úkrytu. Mezi záhony položte například prkna, pod která se schovají, a vy je tak snadno sesbíráte najednou a nemusíte prolézat záhony a sbírat je jednotlivě.

2) Omezit

Chyba číslo jedna: modré granulky. Jestliže záhon obsypete těmito granulkami, slimáky spolehlivě zastavíte, nakrmíte, odejdou. Jestliže však na zahradě nemají dostatek další „potravy“, za chvíli začnou chodit na váš záhonek jako pejsek na misku s konzervou, a vy budete kupovat granulky po tunách.

Lepší je granulkami záhon obsypat řídce, aby příchozí slimáci nějakou potravu měli, ale větší množství nasypte opodál, kam nevadí, že se stáhnou slimáci z okolí zahrady.

Chyba číslo dva: chutné rostlinky. Květy mezi zeleninovými záhonky jsou krásné, ale sázejte ty, které slimákům nechutnají. Krásná kopretina funguje jako vábnička a za chvíli máte záhon plný slimáčích potvor. Afrikán by měl slimáky odpuzovat, ale fungují spíše silně aromatické afrikány, ne pouze okrasné, a mladé afrikány zatím bez květů slupnou slimáci raz dva. Z květin slimáky odpuzuje například levandule, aromatické bylinky a další rostliny.

3) Odstranit

Všechny slimáky pečlivě odstraňujeme a sbíráme. Sice je to otravná práce, ale vyplatí se, každý slimák totiž vyprodukuje stovky dalších vajíček.

Aby se nám slimáci jednodušeji sbírali, připravíme pro ně pasti. Starší prkna, cihly, cokoliv, pod co slimáci přes den zalezou a my je pak snadno sesbíráme na jednom místě. Pomoci nám také mohou rostliny vábničky, kterých nám nebude líto a vysadíme je za účelem sběru slimáků. A nejvíce nám pomohou přirození nepřátelé slimáků: ptáci, ježci, ještěrky, žáby, hadi, slepice, kachny a další.

Likvidace slimáků je diskutované téma, měli bychom je zlikvidovat co nejrychleji, aby netrpěli. To se snadno řekne, jestliže zlikvidují celou úrodu včetně květin. Za velmi rychlou likvidaci se považuje například zalití vroucí vodou, tu pak použijeme na kompost, nebo odseknutí hlavičky nožem nebo motyčkou, což se u malých slimáků těžko provádí.

Naopak neúčinné je házení slimáků přes plot do porostů, kde slimáci nemají co žrát, a brzy se tak vrátí zpět. Navíc, každý slimák produkuje spousty dalších slimáků.

Slimáci na kopretině
Info ikona

Během několika hodin dokáže skupinka slimáků spořádat celou rostlinu kopretiny

Kopretiny a rostliny vábničky, které slimáky lákají

Slimákům chutná především zelenina, ovoce a spousta dalších rostlin, ale snad nejvíce zbožňují kopretiny. Samozřejmě existuje mnoho kultivarů kopretin, jež se mohou v tomto ohledu lišit, ale jakmile se slimák dostane ke kopretině, má to chudinka spočítané. Proto není dobré kopretiny vysazovat k zeleninové zahrádce, ale můžeme ji využít jako vábničku pro sběr slimáků, nebo aby si slimáci pochutnali spíše na květině než zelenině.

Dalšími oblíbenkyněmi slimáků jsou bohyšky, obzvlášť mladé, rašící, které je dobré před slimáky chránit. Především v místech, kde mají slimáci dobrý přístup a útočiště.

Jak je již uvedeno výše, slimáky taktéž lákají především mladé afrikány, stejně tak většina rašících rostlin a mladé sazenice, které je třeba před slimáky chránit.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada